[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Gabčíkove požehnal arcibiskup Orosch hasičskú zbrojnicu a nový čln
P:3, 04. 05. 2022 15:35, DOM

Gabčíkovo 4. mája (TK KBS) Pre obyvateľov Gabčíkova je významným sviatkom deň sv. Floriána, mučeníka, patróna hasičov. Počas predošlých dvoch rokov sa však kvôli pandémií slávnostná svätá omša na Kalvárii nemohla konať. Tento rok sa však situácia zmenila a uvedená slávnosť sa uskutočnila v nedeľu 1. mája za účasti mnohých veriacich.

Pred slávnostným sprievodom smerom na Kalváriu požehnal trnavský arcibiskup Ján Orosch novú časť hasičskej zbrojnice, ako aj nový hasičský čln. Po požehnaní sa domáci dobrovoľní hasiči, ako aj ostatní hasiči z okolitých dedín v sprievode dychovej hudby pobrali na neďalekú Kalváriu. Tu celebrovala hlava Trnavskej arcidiecézy slávnostnú svätú omšu.

Pri pohľade na rôznorodé uniformy prítomných hostí - hasičov nebolo možné nespomenúť si i na tých hrdinov z ich radov, ktorí obetovali svoje životy pre záchranu obyvateľstva tejto krajiny. Arcibiskup Ján Orosch si na svätej omši osobitne spomenul na svojho otca pri príležitosti 50. výročia jeho smrti. I on tragicky zahynul pri výkone hasičskej služby.

Ako koncelebranti boli na svätej omši prítomní miestny farár László Parák a farár z Vrakúňa János Zsidó. Prítomných pozdravil primátor mesta Iván Fenes.

Arcibiskup Orosch v homílií vyzdvihol myšlienku Antoine de Saint-Exupéryho: treba sa pozerať srdcom, ale nie svojimi očami. Naše veľké vzory, svätci, ako aj sv. Florián, mučeník zachovávali bdelosť srdca a schopnosť vidieť srdcom. Ich srdcia boli otvorené na prijatie Božej milosti.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave László Parák( TK KBS, abutt, lpa, ml; pz ) 20220504040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]