[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ocenením svedkov viery si pripomenuli násilné vyvezenie rehoľníkov
P:3, 04. 05. 2022 14:50, DOM

Bratislava 4. mája (TK KBS) Konfederácia politických väzňov Slovenska (KPVS) a Ústav pamäti národa (ÚPN) si 2. mája 2022 pripomenuli 72. výročie násilnej likvidácie Gréckokatolíckej cirkvi a 72. výročie násilného vyvezenia rehoľníkov z kláštorov ocenením svedkov viery.

Dopoludnia pri pamätnej tabuli pred kláštorom Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa - redemptoristov v Michalovciach zástupca ÚPN Ján Endrődi odovzdal dekrét veterána protikomunistického odboja gréckokatolíckemu kňazovi - redemptoristovi Michalovi Roškovi CSsR, ktorý následne priblížil svoj život, keďže bol internovaný, narukovaný v PTP a aj väznený. J. Endrődi zároveň odovzdal Pamätnú medailu ÚPN a ďakovný list in memoriam gréckokatolíckemu kňazovi Michalovi Ivankovi, ktoré prevzala jeho vdova Anna Ivanková. Peter Sandtner v mene KPVS odovzdal kvety Anne Ivankovej ako aj Kláre Ivankovej, vdove po gréckokatolíckom kňazovi Františkovi Ivankovi a následne si obe zaspomínali na svojich manželov, ktorí boli ako bohoslovci kňazského seminára v Prešove uväznení a povolaní do PTP. Na záver sa otcovia redemptoristi pomodlili panychídu pri pamätnej tabuli a prítomní si prezreli výstavu o dejinách redemptoristov v predsieni kláštora.

Následne sa presunuli do areálu kláštora Kongregácie sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie v Michalovciach, kde Peter Sandtner v mene KPVS odovzdal Medailu za utrpenie, spôsobené komunistickým režimom, sr. Márii Helene Protivňákovej SSNPM, ktorá si následne zaspomínala na vyvezenie z kláštora a internáciu v Čechách. Napokon sa prítomní pomodlili panychídu za zosnulé sestry pri pamätnej tabuli pred kláštorom. Pamätné tabule na kláštoroch otcov redemptoristov a sestier služobníc osadila KPVS 26. 4. 2003.

Delegácia KPVS a ÚPN popoludní navštívila gréckokatolíckeho kňaza Imricha Marinčáka v Prešove. Peter Sandtner mu odovzdal Medailu cti KPVS, ktorá je venovaná všetkým gréckokatolíckym kňazom, ktorí v roku 1950 zostali verní a z ktorých žije už len I. Marinčák. J. Endrődi mu odovzdal dekrét veterána protikomunistického odboja, Pamätnú medailu a ďakovný list ÚPN. I. Marinčák si tiež zaspomínal na väzenie a PTP.

Program vyvrcholil svätou liturgiou v Kaplnke Povýšenia sv. Kríža v Šarišských Michaľanoch, ktorej hlavným slúžiteľom bol emeritný arcibiskup Mons. Ján Babjak SJ a v homílii sa prihovoril František Fedor. Opísal svoj život, najmä ako bol v noci z 3. na 4. mája 1950 vyvezený z Misijného domu Matky Božej v Nitre na Kalvárii do centralizačného kláštora v Podolínci a následne na preškoľovanie do Kostolnej, na Priehradu mládeže a do Pezinka. V tom čase bol novicom Spoločnosti Božieho Slova. Na záver sv. liturgie mu Peter Sandtner v mene KPVS odovzdal Medailu za utrpenie, spôsobené komunistickým režimom a Ján Endrődi v mene ÚPN dekrét veterána protikomunistického odboja, Pamätnú medailu a ďakovný list.

Odkazy na videozáznamy:

Michalovce - redemptoristi
https://www.youtube.com/watch?v=qMREZLaMXYQ

Michalovce - sestry služobnice
https://www.youtube.com/watch?v=RznULwUPsyo

Prešov
https://www.youtube.com/watch?v=eNo6u040Sv4

Šarišské Michaľany
https://www.youtube.com/watch?v=WHDHlEH3qFQ

TK KBS informoval Peter Sandtner( TK KBS, psa, ml; pz ) 20220504035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]