[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Konfederácia politických väzňov ocenila rehoľníčky medailami za utrpenie
P:3, 04. 05. 2022 14:39, DOM

Bratislava 4. mája (TK KBS) Konfederácia politických väzňov Slovenska v minulom roku odovzdala Medaily za utrpenie, spôsobené komunistickým režimom viacerým starším rehoľným sestrám, keďže internované rehoľníčky majú od 1. 1. 2021 postavenie politického väzňa. Medaily boli odovzdané aj sestrám sv. Kríža a sestrám dominikánkam na západnom Slovensku, z dôvodu opatrení však už nemohli byť odovzdané ich spolusestrám na východnom Slovensku.

Preto 3. mája 2022 delegácia KPVS odovzdala medaily týmto sestrám. Po svätej omši v Kostole Krista Kráľa v Košiciach, ktorú celebroval P. Bohuslav Tomáš Jančiar OP, odovzdali medaily sr. Kornélii Zajacovej, sr. Valérii Velesovej a sr. Zdislave Balážovej, ktoré pôsobia v kláštoroch v Košiciach a v Petrovanoch. V mene sestier sa za medailu poďakovala sr. Kornélia. „V mene sestier dominikánok vám úprimne ďakujem za ocenenie, ktoré nám bolo práve udelené. Ťažkosti, ktoré sme museli podstúpiť počas komunizmu, nám dala silu znášať naša túžba po vernosti a mladícka odvaha. Dnes sme vďačné za to, že po toľkých rokoch sú ľudia, ktorí vedia rozoznať a oceniť pravdivú hodnotu. Aj naďalej chceme žiť v pravde. A modlíme sa za náš slovenský ľud, aby mal dosť odvahy za pravdu bojovať, aj keď to vyžaduje svoju obetu. Stojí to za to. Pravda vždy zvíťazí.“ Sestry dominikánky boli vyvezené z kláštora v Košiciach do centralizačného kláštora v Kostolnej a následne do Čiech.

Konfederacia politickych vaznov, medaily, reholnicky

Následne Peter Sandtner a predseda Oblastnej organizácie KPVS Košice Pavol Dečo navštívili sr. Christiannu Suchú z Kongregácie milosrdných sestier sv. Kríža v Haniske pri Košiciach a v prítomnosti sestry predstavenej jej odovzdali medailu. Sr. Christianna si zaspomínala na vyvezenie z kláštora v Podunajských Biskupiciach do Belušských Slatín.

TK KBS informoval Peter Sandtner( TK KBS, psa, ml; pz ) 20220504034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]