[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Newyorský arcibiskup Dolan v Ľvove: Vidím tu živé Evanjelium
P:3, 04. 05. 2022 13:40, ZAH

Ukrajina 4. mája (E-kai) Newyorský arcibiskup, kardinál Timothy Dolan sa stretol v pondelok vo Ľvove s vojnovými utečencami. Pred Kostolom svätého Jána Pavla II. ho privítali deti a skupina dobrovoľníkov. Rozprával sa s moslimským lekárom z Francúzska, ktorý denne slúži vo farnosti, s dobrovoľníkom z Bieloruska, ktorý sa stará o veľkú skupinu Rómov z Charkova, ktorí našli útočisko vo farskom dome.

Metropolita New Yorku sa rozprával s duchovným otcom Pavlom z pravoslávneho kláštora, ktorý na pozvanie farnosti poskytuje pastoračnú starostlivosť utečencom. Prechádzal po izbách domova pre utečencov, modlil sa nad chorým mužom, ktorý stratil reč v dôsledku šoku, ktorý utrpel počas bombardovania mesta v Donbase.

Utečenci sa zhromaždili v kostole. „Prišiel som vám povedať, že nám na vás záleží a že vás mám všetkých rád. Vidím tu živé Evanjelium, pretože sa tu uskutočňujú Ježišove slová o tom, že keď "som bol hladný, nakŕmili ste ma, bol som smädný, bol som smädný a dali ste mi piť, bol som cudzinec a prijali ste ma". Pravé evanjelium života. Žehnám vás spolu s mojím priateľom arcibiskupom Mieczyslawom a vaším dobrým pastierom, farárom,“ povedal kardinál.

Farár Grzegorz Draus komentoval pieseň v podaní utečencov, ktorá je prekladom piesne Jaceka Kaczmarského "Chráň ma, Pane, pred nenávisťou", známej v Poľsku počas vojnového stavu. Táto pieseň vytvorila štýl boja bez nenávisti a pohŕdania nepriateľom. Pieseň, preložená a upravená do ukrajinčiny, má pomôcť vyhnúť sa pohŕdaniu nepriateľmi počas vojny a robiť všetko z lásky k ľuďom a vlasti. Všetci predniesli túto dojímavú pieseň.

Vo farnosti svätého Jána Pavla II. vo Ľvove boli utečenci prijímaní od začiatku vojny bez obmedzenia pastoračných a katechetických služieb. Postupom času sa všetky farské miestnosti zaplnili novými obyvateľmi z Charkova, Krematorska, Buče, Mariupoľa. V súčasnosti tu žije asi dvesto ľudí. Okrem materiálnej starostlivosti (miesta na spanie, plná penzia, lekárska starostlivosť) je obyvateľom Domu sv. Jána Pavla II. poskytovaná pastoračná starostlivosť (aj na pozvanie pravoslávnych kňazov z farnosti), pôsobia tu psychológovia, vedú sa kurzy pre deti a utečenci sa zúčastňujú na divadelných predstaveniach. Podobne sa podieľajú na príprave transportov pomoci do iných miest na východe. Farnosť sa osobitne stará o takmer úplne zničenú dedinu Novoselivka pri Černichove.

Zdroj: E-kai( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20220504028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]