[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Trnavská arcidiecézna charita otvorila v Galante vzdelávacie centrum
P:3, 02. 05. 2022 15:35, DOM

Galanta 2. mája (TK KBS) Rodinám a jednotlivcom, ktorým hrozí strata domova, pomôžu v Galante odborníci. Trnavská arcidiecézna charita rozširuje svoje služby v tomto meste o špecializované sociálne poradenstvo. Zároveň v tomto meste otvorila vzdelávacie centrum, ktoré poslúži ľuďom zo Slovenska aj odídencom z Ukrajiny. Priestory centra požehnal trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

Na ceste z problémov pomôžu ľuďom, ktorých ohrozuje chudoba, poradkyne pre špecializované sociálne poradenstvo. Táto sociálna služba v Galante doteraz chýbala, ako prvá ju tu zriaďuje Trnavská arcidiecézna charita. Poskytovať ju bude päť dní v týždni v poradni na Hlavnej ulici, aj v teréne.  

„Poradcovia sú špecialisti, ktorí pomáhajú človeku v núdzi rozmotávať klbko jeho problémov. Sprevádzajú ho na úrady, pomáhajú mu vybaviť hmotnú núdzu a ďalšie dávky, podporujú ho, motivujú a nachádzajú cesty zo zložitej situácie,“ vysvetľuje za Trnavskú arcidiecéznu charitu vedúca pracovníčka odbornej činnosti pre výkon špecializovaného poradenstva Daniela Patková.

Služby poradne v Galante využíva po prvých dňoch fungovania sedemnásť ľudí. „Vyhľadávajú nás osamelé matky s deťmi, ľudia, ktorým do života zasahuje choroba, viacpočetné rodiny, ale aj závislí ľudia,“ hovorí poradkyňa Mária Prekopová. Každému z týchto ľudí podľa nej hrozí strata domova a práve tejto situácii sa spolu s klientmi snažia predísť.

Trnavská arcidiecézna charita zároveň v budove na Hlavnej ulici otvára vzdelávacie centrum, ktoré jej klientom pomôže pri hľadaní práce. Charita tu bude organizovať vzdelávacie kurzy, terapie a voľnočasové aktivity, k dispozícii budú počítače s internetom a tlačiareň.

„S ľuďmi v núdzi takto dlhodobo pracujeme v Piešťanoch a vidíme, aké nápomocné sú tieto aktivity,“ hovorí zástupca riaditeľa Trnavskej arcidiecéznej charity Igor Strýček. Pomoc charity v Galante vyhľadávajú po vypuknutí vojny aj ľudia z Ukrajiny. Aj vďaka vzdelávaciemu centru sa charita bude podieľať na ich začleňovaní do spoločnosti.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave Darina Kukuľová - Kvetanová( TK KBS, abutt, dkk, ml; pz ) 20220502043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]