Ružomberok 2. mája (TK KBS) V Ružomberku vyhlásili výsledky celoslovenskej mediálnej súťaže MEDart. Ocenení si z Katedry žurnalistky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity (FF KU) v Ružomberku okrem vecných cien odnášajú aj rady, kontakty a spätnú väzbu od profesionálov z redakcií slovenských médií.
Porotcovia tento rok hodnotili 315 súťažných príspevkov, ktoré prihlásilo 165 súťažiacich z 31 gymnázií a stredných škôl. Na vyhodnotenie 4. ročníka súťaže MEDart prišlo do Ružomberka viac ako 60 z nich z celého Slovenska. Zastúpenie mali napríklad Košice, Kežmarok, Banská Bystrica či Bratislava.
Nikola Macejová z Košíc sa súťaže MEDart zúčastnila už po tretíkrát. S dvomi spolužiačkami vyrobili ocenený televízny príspevok na tému zdieľaných kolobežiek v našich mestách. „Pár týždňov pred nakrúcaním sa môjmu spolužiakovi stal úraz a mal po páde z kolobežky otras mozgu. Chceli sme poukázať na rozšírenosť kolobežiek v mestách a na ich bezpečnosť.“ Nikola sa zúčastnila sa na viacerých workshopoch, ktoré boli pripravené ako súčasť programu: „Súťaž je na veľmi vysokej úrovni. Porotcovia, ktorí mali na starosti workshopy, vedia o čom hovoria a sú naozaj talentovaní.“
Televíznu časť hodnotil okrem zástupcu katedry žurnalistiky aj moderátor spravodajstva RTVS Miroslav Frindt, ktorý v televízii pôsobí viac ako 25 rokov. „Mladí ľudia sú kreatívnejší, nápaditejší, príbehovejší. Veľmi dobre pracujú s kamerou a pri nakrúcaní a tvorbe príspevkov premýšľajú. V každej skupine sa našli talenty, z ktorých budú v budúcnosti redaktori, moderátori či športoví komentátori.“
„Každým rokom je úroveň príspevkov vyššia a vyššia. Vidno, že mladí ľudia čoraz viac používajú sociálne médiá a na nich sa učia. Oproti našej generácii majú oveľa väčšie možnosti a je to na ich tvorbe vidieť. Som rád, že množstvo príspevkov bolo zameraných na sociálne témy. Bol tam napríklad príspevok z protestu na podporu Ukrajiny. Je pozitívne, že sa mladí neboja ísť na takéto podujatia a pokryť ich, aj keď bez akreditácie a na vlastnú päsť,“ hodnotí úroveň účastníkov súťaže absolvent ružomberskej žurnalistiky, jeden z porotcov v súťaži a fotograf Nového času, držiteľ Slovak Press Photo 2021 v kategórii Aktualita, Branislav Račko.
Ocenených bolo dokopy 19 príspevkov od 22 autorov. Miroslav Frindt však poukazuje na fakt, že aj keď mnohí nedostali vecné ocenenie za svoju snahu, dôležité je nevzdávať sa. „Nie je to o tom, že som získal nejakú cenu alebo či sa mi niečo vydarilo. Dobrý novinár nemusí uspieť v stredoškolských súťažiach. Talent majú aj tí, ktorí tentokrát nevyhrali. Neznamená to, že z nich nemôžu byť výborní novinári, režiséri, scenáristi či kameramani. Neúspech patrí ku každej profesii. Ak vám v jednom prípade niečo nevyjde, neznamená to, že sa treba vzdať,“ smeroval Frindt odkaz najmä tým, ktorí cenu na MEDarte nezískali.
„Dôležité je, aby ste vždy pracovali a vôbec všetkému čo robíte odovzdali 100 percent a nie len 65,“ doplnil ho počas vyhodnotenia súťaže ďalší z porotcov, moderátor a redaktor banskobystrického štúdia RTVS Marcel Páleš. Počas rozhlasového workshopu mali účastníci možnosť zažiť s ním vstup do živého vysielania Rádia Regina.
Kategóriu text viedli a posudzovali okrem členky katedry žurnalistiky aj Pavol Rábara z Denníka Postoj a Peter Kováč z Denníka SME. Svojimi postrehmi pre mladých tvorcov výrazne prispeli k úspešnému priebehu súťaže, ale aj finálového dňa.
„Každý rok sa čoraz viac presviedčame, že súťaž má svoje miesto a stáva sa atraktívnejšou. Teší nás, že sme študentom mohli poskytnúť stretnutie so skúsenými lektormi a odborníkmi z praxe. Ďakujeme aj všetkým partnerom, bez ktorých by sa nám nepodarilo urobiť súťaž na tejto úrovni,“ hodnotí za organizátora vedúci Katedry žurnalistiky FF KU Pavel Izrael.
Podľa porotcov niektoré práce ďaleko prekročili rozmery stredoškolskej tvorby. Niektorí súťažiaci tak získali nielen vecné ceny a spätnú väzbu, ale aj kontakty na mediálnych profesionálov. Viac informácií o súťaži je možné nájsť aj na stránke medart.ku.sk.
Zdroj: Katedra žurnalistiky FF KU