[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred 10 rokmi zomrel kňaz Vladimír Jukl, pripomenuli si ho v Bratislave
P:3, 02. 05. 2022 12:55, DOM

Bratislava 2. mája (TK KBS) Uplynulo desať rokov od úmrtia kňaza a matematika Vladimíra Jukla, ktorý bol spoluzakladateľom sekulárneho inštitútu Spoločenstvo Fatima (1. mája 2012). V Katedrále sv. Martina v Bratislave pri tejto príležitosti slávili posledný aprílový deň svätú omšu za „generála“ tajnej cirkvi na Slovensku.

Svätú omšu celebroval páter Ján Ďurica SJ, homíliu predniesol člen Spoločenstva Fatima kňaz Viktor Jakubov SF. Priblížil historické míľniky v živote tajne vysväteného kňaza Vladimíra Jukla. Povedal, že bol človekom, ktorý sa nedal odradiť, bol neoblomný pokiaľ išlo o Božie veci. Inicioval nočnú adoráciu počas púte v Šaštíne a bol jedným z hlavným režisérov púte na Velehrad v roku 1985.

Na prvom mieste bola vernosť, vernosť ohlasovaniu Evanjelia, uviedol ďalej kazateľ. „Čnosť vernosti je plodom Ducha Svätého. Vlado bol človekom duchovným. Prežíval celou svojou bytosťou evanjelium a prežíval Evanjelium veľmi aktívne,“ zdôraznil. Na záver poďakoval za príklad a duchovné doprevádzanie Vladimíra Jukla.

Po svätej omši sa prítomní presunuli do historických priestorov budovy na Rudnayovom námestí v Bratislave (Martinea), kde na kňaza Jukla spomínali jeho priatelia i členovia Spoločenstva Fatima. Prítomným sa prihovoril aj disident František Mikloška, jezuita Ján Ďurica SJ, historik František Neupauer, Karol Dubovan, Eugen Valovič, Mária Svobodová, Karol Jakubčík.

Na konci stretnutia Spoločenstvo Fatima poďakovalo Milke Kráľovičovej za jej sedemročnú opatrovateľskú službu pre Silvestra Krčméryho, pri príležitosti jej sedemdesiatin. Viacerí prítomní sa následne presunuli do Šintavy, kde neďaleko námestia S. Krčméryho a v V. Jukla bola prezentácia novej publikácie Ústavu pamäti náorda s názvom Generácia nádeje. Autorom publikácie je Ján Šimulčík.

Vladimír Jukl, Silvester Krčméry spolu s kardinálom Jánom Chryzostomom Korcom sa nezmazateľným spôsobom zapísali do histórie vzniku a pôsobenia podzemnej cirkvi a masového hnutia nenásilného odporu veriacich proti komunistickej diktatúre na Slovensku. V. Jukl bol počas komunistického režimu odsúdený na 25 rokov odňatia slobody.

Po návrate z väzenia sa so S. Krčmérym opätovne tajne zapojili do organizovania náboženského života na Slovensku. Počas normalizácie stáli pri zakladaní samizdatových časopisov, podpisových akciách za náboženskú slobodu, organizovaní Sviečkovej manifestácie v roku 1988 a veľkých pútí osemdesiatych rokov v Šaštíne, vo Velehrade a v Nitre.  Založili Spoločenstvo Fatima.

Eugen Valovic, Jukl, spomienka
Foto: Karol Dubovan

„Žijeme kresťanským svedectvom všade tam, kde sme, doma či v práci. Snažíme sa nasledovať príklad našich dvoch orodovníkov, ktorí - veríme, že sú už v nebi." Zároveň sa už v septembri 2020 začali zbierať svedectvá o "svätosti života" Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho, ktoré je možné zaslať mailom na adresu: eugen.valovic@gmail.com," uviedol jeho člen Evžen Valovič.

TK KBS informoval František Neupauer( TK KBS, fne, ml; pz ) 20220502027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]