[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 27. 12. 2024   Meniny má Filoména      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zaostrené: Morálne a právne otázky týkajúce sa ozbrojených konfliktov
P:3, 27. 04. 2022 10:25, DOM

Bratislava 27. apríla (TK KBS/Rádio LUMEN) Vojna na Ukrajine opäť vyniesla do popredia aj morálne a právne otázky týkajúce sa ozbrojených konfliktov. Môže byť vojna spravodlivá a ako sa na ňu pozerá medzinárodné právo? Na tieto otázky sa pokúsili odpovedať hostia pondelkovej relácie Zaostrené. Diskutoval s nimi redaktor Rádia LUMEN Ľudovít Malík.

Profesor Marek Šmid, ktorý je odborníkom na medzinárodné právo, priblížil, ako sa vyvíjalo medzinárodné právo o vojnových konfliktoch, ktoré v súčasnosti zakazuje akúkoľvek ozbrojenú agresiu. Ako uviedol, ide o kogentnú dispozitívnu normu, v ktorej niet výnimky. „Všetky štáty sveta, ktoré zistia, že bola porušená kogentná norma nejakým iným štátom, majú právo zasiahnuť do toho. A od toho sa dá v medzinárodnom práve odvodzovať to, že napr. môžu aj dodávať zbrane tomu štátu, ktorý je v sebaobrane. Alebo môžu poskytovať svoje ozbrojené sily v prípade rozhodnutia Bezpečnostnej rady. Len, samozrejme, toto rozhodnutie je veľmi problematické vtedy, keď jeden z členov, ktorý má právo veta, je priamo v tom konflikte," uviedol.

Katolícka náuka sa na vojnu pozerá vždy ako na zlo a použitie zbraní by nemalo byť na prvom mieste. Ale právo brániť svoj život, či svoj ľud, žiaľ, so sebou prináša aj použitie zbraní. Môžeme teda hovoriť nie o spravodlivej vojne, ale o legitímnej obrane. Hovorí katolícky kňaz Jozef Vadkerti: „Katechizmus katolíckej cirkvi definuje tie podmienky a hovorí o tom, že škoda spôsobená útočníkom alebo národu, spoločenstvu alebo národu, musí byť trvala, ťažká a istá. Aby všetky ostatné podmienky ako zabrániť vojne boli jednoducho vyčerpané alebo sa ukázali neúčinné. Aby bola seriózna podmienka úspechu, čiže jednoducho musí byť jasné, že povedie to k úspechu a aby použitie zbraní nemalo za následok väčšie zlo a neporiadky, ako sa snaží odstrániť.“

Celú reláciu Zaostrené si môžu záujemcovia vypočuť v sobotnej repríze alebo v archíve Rádia LUMEN.

Zdroj: Rádio LUMEN



( TK KBS, rlu, ml; pz ) 20220427017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]