[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 11. 2023   Meniny má Ondrej, Andrej      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

KBS ukončila projekt myšlienok v duchu výzvy Nádej pre Ukrajinu
P:3, 20. 04. 2022 11:40, DOM

Bratislava 20. apríla (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska (KBS) ukončila projekt Pôst s KBS. Štyridsaťsedem krátkych myšlienok pápeža Františka, ktoré sa niesli v duchu myšlienky Nádej pre Ukrajinu, dostalo do svojh e-mailu počas pôstneho obdobia okolo 19 tisíc zaregistrovaných ľudí. Ďalšie tisícky ich denne čítali, sledovali a zdieľali na sociálnych sieťach. Aktívne ich promovala TK KBS, Rádio LUMEN, viacerí biskupi a ďalšie stránky. 

Cieľom projektu bolo pomôcť všetkým, ktorí prejavia záujem, duchovne  sa pripraviť na Veľkú noc. Projekt trval od Popolcovej stredy. Tí, čo nemali prístup na internet, mohli projekt podporiť svojou modlitbou, pôstom alebo inými skutkami milosrdnej lásky. Pozvaní boli tiež k skutkom telesného milosrdenstva. Projekt zastrešovala Tlačová kancelária KBS. Myšlienky graficky spracoval Ľubomír Valient z Farnosti Saletínov v Považskej Bystrici. Projekt nadväzuje na podobné projekty z minulosti. V podobnom duchu sa koná už po 19-krát.

Prvým z nich bola letná interaktívna duchovná podpora putovania relikvie sv. Cyrila v USA a Kanade (2013), ďalším zamyslenia na adventnú alebo vianočnú tému (2013). Neskôr to boli pôstne myšlienky súčasného Svätého Otca (2014), a potom adventné zamyslenia sv. Jána Pavla II. (2014). V rámci Roka zasväteného života sa konal Pôst zo zasvätenými (2015) a v rámci Svätého roku milosrdenstva Advent s Konferenciou biskupov Slovenska (2015). 

V rámci pôstu tohto roka (2016) to boli myšlienky so sv. Teréziou z Lisieux, ktorej relikvie putovali po Slovensku. V Advente 2016 to boli myšlienky od rôznych autorov, ktoré pripomínali veľkú úlohu Panny Márie. Tieto myšlienky boli vybrané pri príležitosti 100. výročia zjavení Panny Márie vo Fatime, ktoré sme si pripomenuli v roku 2017. V pôste 2018 to boli myšlienky, ktoré pochádzali od sv. Vincenta de Paul. Myšlienky v advente 2017, v pôste a advente 2018 vytvoril tím projektu. Myšlienky s fotografiou nadväzovali priamo na evanjelium dňa. 

V pôste 2019 sa dotýkali vzťahu: Katolícka cirkev a ... (rôzne otázky). Tento štýl bol podnietený zisteniami, že mnohí (aj veriaci) ľudia majú skreslenú predstavu o Cirkvi, alebo sa chcú skutočne dozvedieť, čo katolíci tvrdia veria. Ako inšpirácia poslúžil autorovi myšlienok nedávny Záverečný dokument zo synody o mládeži (Documento finale) s prihliadnutím na sa Národný pochod za život 2019. 

V advente 2019 to boli myšlienky, vytvoril kňaz Žilinskej diecézy Ľubomír Majtán. Vychádzali z pastorálnych listov (Prvý list Timotejovi, Druhý list Timotejovi a List Títovi). Pastorálne listy sa vyznačujú svojou aktuálnosťou pre dnešnú dobu. Je v nich zaznamenaná katolícka náuka tak, ako sa s ňou stretávame aj v našom praktickom živote viery. Napriek tomu, že sa jedná o pomerne krátke spisy uchované vo Svätom písme, pri ich čítaní ako keby sa vyjavovali každodenné aspekty nášho života. Jednotlivé zamyslenia boli ozvenou evanjelia, ktoré čítame počas adventného obdobia.   

V pôste 2020 posielala KBS myšlienky z posynodálnej apoštolskej exhortácie pápeža František Christus vivit (Kristus žije). Nachádzajú sa v limitovanej edícii kalendára s myšlienkami, ktorý vytvoril V.I.A.C. - Inštitút pre podporu a rozvoj mládežr v Trstenej. V advente 2020 projekt podporil iniciatívu farnosti misionárov Saletínov v Považskej Bystrici na sídlisku Rozkvet, ktorá pozvala všetkých do Adventnej výzvy. 

Projekt Advent s KBS v roku 2020 podporil iniciatívu farnosti Saletínov na sídlisku Rozkvet v Považskej Bystrici, ktorá pozvala všetkých do Adventnej výzvy. V pôste 2021 priniesla KBS takmer päťdesiat krátkych myšlienok rozličných osobností, ktoré zozbieral kňaz a publicista Mons. Marián Gavenda. V advente 2021 to boli myšlienky, ktoré nadväzovali na Evanjelium dňa. Boli v duchu myšlienky Živé Evanjelium: Kráčame s Ježišom. ( TK KBS, ml; pz ) 20220420019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]