[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskupa Jána Oroscha navštívil veľvyslanec Gruzínska na Slovensku
P:3, 12. 04. 2022 10:53, DOM

Trnava 12. apríla (TK KBS) Trnavu navštívil mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Gruzínska na Slovensku Revaz Beshidze. Okrem predstaviteľov mesta, kraja a ekonomického sektora prijal vzácnu návštevu na audiencii aj trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. Stretnutie sa konalo v priestoroch Trnavského arcibiskupského úradu.

Témou ich rozhovoru boli historické súvislosti šírenia kresťanstva v oboch krajinách. Arcibiskup Orosch vzdal úctu pred skutočnosťou, že kresťanstvo sa v tejto krajine na rozhraní juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie začalo šíriť už vo 4. storočí. Keď v roku 330 krajina prijala kresťanstvo, začal sa zároveň formovať gruzínsky národ. Názov Gruzínsko pochádza od sv. Juraja (Georgios).

Predstavitelia Gruzínska a Trnavskej partikulárnej cirkvi zhodne konštatovali, že je to práve národná a duchovná tradícia, v ktorej sú zakotvené korene oboch krajín, ktoré veľmi pomohli obom národom k existencii. V rozhovore nebola obídená ani postava sv. Juraja, ktorý je patrónom Gruzínska.

Na záver stretnutia v prijímacej sále si predstavitelia Gruzínska a Trnavskej partikulárnej cirkvi vzájomne vymenili dary. Arcibiskup Orosch daroval hosťovi z Gruzínska ikonu Trnavskej Panny Márie, aby si zachoval spomienku na najstaršie slobodné kráľovské mesto na území súčasného Slovenska aj cez toto vyobrazenie Božej Matky, ktoré má pôvod na Východe.

Zároveň to bude pre vzácneho hosťa spomienka na udalosť záchrany Trnavy pred ničiacimi tureckými vojskami a morom, ktoré v minulosti postihli toto mesto a ktorá ho robí známym nielen na domácej pôde. Stretnutie zakončili priateľským obedom v priestoroch malého refektória Arcibiskupského úradu.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave( TK KBS, abutt, ml; pz ) 20220412021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]