[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Kňaz musí byť milosrdný vo svojich vzťahoch
P:3, 07. 04. 2022 16:55, ZAH

Vatikán 7. apríla (RV) Snaha o svornosť a zmierenie v Cirkvi, postoj milosrdenstva v službe spovedníka. O tomto hovoril pápež František členom kňazskej komunity Pápežského inštitútu Teutonico - Santa Maria dell’Anima, ktorých prijal na audiencii vo štvrtok 7. apríla.

Komunitu kolégia sídliaceho neďaleko námestia Piazza Navona v centre Ríma tvoria najmä mladí kňazi pochádzajúci z oblasti bývalého Rakúska-Uhorska. Príležitosťou k stretnutiu so Svätým Otcom bolo 500. výročie zvolenia Hadriána VI. (rodným menom Adrian Florensz) na pápežský stolec, ako doteraz predposledného pápeža s germánskymi koreňmi.

Pápež František pri stretnutí poukázal na aktuálnosť niektorých charakteristík tejto osobnosti. Adrian Florensz  (1459 – 1523) sa narodil v holandskom Utrechte, ktorý vtedy patril do Svätej rímskej ríše nemeckého národa. Na kardinála bol kreovaný v roku 1517. Keď sa dozvedel o svojom zvolení za Rímskeho biskupa, najprv váhal, no vo vedomí povinnosti nakoniec súhlasil. Počas svojho krátkeho pontifikátu, ktorý kvôli jeho predčasnej smrti trval len jeden rok, sa snažil predovšetkým o zmierenie v rámci Cirkvi i vo svete.

Ako Svätý Otec pripomenul vo svojom príhovore, Hadrián VI. „poslal nuncia Chieregatiho na snem do Norimbergu, aby zmieril s Cirkvou Luthera a jeho prívržencov, a výslovne požiadal o odpustenie hriechov prelátov Rímskej kúrie“.

„Odvážne! Dnes by mal veľa práce!“ dodal pápež František. Spomenul aj snahu spomenutého pápeža o zmierenie na politickom poli v Európe:

„Snažil sa dosiahnuť dohodu medzi dvoma susednými mocnosťami, francúzskym kráľom Františkom I. a cisárom Karolom V. Habsburským, aj preto, aby spoločne zastavili čoraz hrozivejšie dobyvačné plány osmanskej armády.“

Pápež Hadrián VI. sa vyznačoval svedectvom nebojácneho a neúnavného pracovníka v prospech viery, spravodlivosti a mieru, skonštatoval Svätý Otec. Jeho postoje dal za príklad aj pre dnešných kňazov:

„Osobitne vás povzbudzujem, aby ste, mysliac na jeho starostlivosť o podporu svornosti a zmierenia, nasledovali jeho kroky, predovšetkým ako vysluhovatelia sviatosti pokánia. Toto je dôležité: úlohou spovedníka je odpúšťať, nie mučiť.

Buďte milosrdní, buďte veľkí odpúšťatelia, takýchto vás chce Cirkev. Znamená to venovať čas spovedaniu a robiť to dobre, s láskou, múdro a s množstvom milosrdenstva. Avšak nielen to. Táto služba zahŕňa aj kázanie, katechézu, duchovné sprevádzanie a vyžaduje si predovšetkým - ako vždy - svedectvo.

Aby bol kňaz dobrým vysluhovateľom Kristovho odpustenia, musí vedieť odpúšťať iným, musí byť milosrdný vo svojich vzťahoch, musí byť človekom pokoja, spoločenstva. Nech vám v tom pomáha Panna Mária.“

Na audiencii komunity Pápežského inštitútu Teutonico - Santa Maria dell’Anima u Svätého Otca bolo okrem kňazov a predstavených inštitútu aj niekoľko rehoľných sestier. Medzi kňazmi nechýbal o. Tomáš Šandrik, ktorý je v Ríme na vyšších štúdiách a je aj duchovným správcom Slovenskej katolíckej misie vo Večnom meste.( TK KBS, RV, zk, jb; rp ) 20220407033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]