Ukrajina 7. apríla (TK KBS) Približne 100 utečencov našlo úkryt v benediktínskom kláštore v Sołonke na predmestí Ľvova. Počas vojny benediktínky otvorili brány klauzúry a umožnili utečencom bývať v časti kláštora, ktorá bola predtým pre osoby z vonku neprístupná.
Benediktínsky kláštor sa nachádza vedľa obchvatu Ľvova. Existuje už rok a je prvým kontemplatívnym kláštorom v arcidiecéze Ľvov, ktorý bol obnovený po roku 1945. Kňazmi v kláštore sú benediktíni, ktorí minulý rok prišli na Ukrajinu, čím obnovili prítomnosť benediktínov v tejto krajine. V súčasnosti sú priestory kláštora zaplnené utečencami, ktorí našli útočisko medzi mníškami a mníchmi.
„Sú medzi nami utečenci. Je ich vyše sto. Nemáme klauzúru, nemáme teraz svoje tradície oddelenia,” hovorí brat Efrem Michalski. “Sú v refektári, pozývame ich k modlitbe. Len ťažko si teraz viem predstaviť, ako vyzerá kláštor bez detí, ktoré pobehujú po nádvorí. Bez ich neustálych hier, smiechu, ale aj plaču. Pretože, žiaľ, prichádzajú informácie o tom, že ich otcovia a bratia zomierajú počas boja. Napriek tomu sa náš kláštor snaží udržať svoj rytmus zdieľaním miesta, jedla so všetkými, ktorí k nám prídu.“
V kláštore pri Ľvove bola aj benediktínska sestra z kláštora v Żytomierzi, z ktorého sa sestry museli v prvých týždňoch vojny evakuovať. V marci kláštor v Sołonke počas návštevy Ľvova navštívil pápežský vyslanec kardinál Konrad Krajewski, ktorý sa na tomto mieste stretol s utečencami.