[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cenu Dobrovoľník roka za pomoc na Slovensku získal Róm Martin David
P:3, 06. 04. 2022 20:15, DOM

Bratislava 6. apríla (TK KBS) Cenu Dobrovoľník roka za pomoc na Slovensku sa stal rómsky muž z Čičavy – z Gréckokatolíckej rómskej misie Martin David. Ocenenie mu odovzdali v priestoroch Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, kde sa konalo vyhlásenie víťazov ceny Srdce na dlani – Dobrovoľník roka.

„Kedysi som žil veľmi zle, žil som iba sám pre seba. Nebol som prospešný pre nikoho. Ráno som odišiel a prišiel domov až o polnoci, k žene som sa správal ako k slúžke. Robil som iba to, čo sa mi páčilo a čo sa mi chcelo: hral som automaty, chodil za ženami, pil som," hovorí o svojej ceste k dobrovoľníctvu Martin. Zmena nastala vďaka aktivitám Gréckokatolíckej rómskej misie.

„Najprv sa mi páčila ich rómska gospelová hudba, potom som bol pozvaný do spoločenstva. Keď som počúval kázne a svedectvá obrátených Rómov, chcel som aj ja tak žiť, zmenil sa môj vzťah k rodine. Spolu sa modlíme, žijeme tak, ako nás Boh chce,“ vysvetľuje ocenený rómsky dobrovoľník Martin David. Dnes je on sám inšpiráciou a povzbudením pre ďalších.

„Naša spoločnosť čelí predsudkom, že „Rómovia nechcú pracovať“. Ja však poznám veľa Rómov, ktorí túžia po dôstojnej práci, mnohí z nich aj pracujú,“ tvrdí Ivana Németová, ktorá dobrovoľníka nominovala a momentálne pracuje ako koordinátorka rómskeho dobrovoľníctva v Inovačnom partnerskom centre, ktoré pôsobí v Prešovskom samosprávnom kraji.

„No nielen to: v Gréckokatolíckej rómskej misii pôsobí vyše stovka rómskych dobrovoľníkov, ktorí nielenže pracujú, ale aj dobrovoľníčia bez nároku na odmenu. To je podľa mňa ten najlepší dôkaz sociálnej zmeny, ktorá nastala zvnútra,“ hovorí Ivana Németová.

„Martin David je dôkazom toho, že na to, aby človek pomáhal, nemusí mať veľa peňazí. Človek môže darovať svoj čas, svoje srdce, svoje talenty a energiu, seba," hovorí Renáta Ocilková, koordinátorka pre napomáhanie pastorácie Rómov pri Konferencii biskupov Slovenska. „Martin pomáha núdznym Rómom v osade tak, že im rozdáva veci, ktoré dostal on," pokračuje.

Taktiež slúži v ďalších osadách, chodí do väzníc, spieva v kapele, rozpráva o Bohu a povzbudzuje ľudí, aby zmenili svoje životy.

„Po vzniku folklórneho súboru Čiriklore motivuje nielen svoje deti, aby na sebe pracovali, aby rozvíjali svoje talenty v tomto súbore, ale pomáha umeleckému vedúcemu a sprevádza súbor na vystúpeniach ako dobrovoľník, aby pomáhal organizačne. Nedávno bol v Bratislave na Európskych sociálnych dňoch, kde bol choreografovi Dušanovi Plichtovi pravou rukou,“ spomína Ocilková.

Martin je navyše otcom 6 detí, starým otcom a dokonca je zdravotne znevýhodnený. Napriek tomu pomáha a slúži. „Martin nie je ojedinelý prípad v rómskych osadách, ktorý slúži. Máme takých dobrovoľníkov – služobníkov veľmi veľa. Martin je symbolom i dôkazom toho, že rómska misia je možná. A že zmena zvnútra prináša skutočné zmeny do životov ľudí,“ dodala Ocilková.

Dobrovoľnícke centrá odovzdávajú každoročne ceny dobrovoľníkom na krajskej úrovni a Národné dobrovoľnícke centrum - CARDO na celoslovenskej úrovni. Nominácie do celoslovenského vyhodnotenia sú postúpené z krajských úrovní. Tohto roku bolo na ocenenie Dobrovoľník roka 2021 naprieč Slovenskom nominovaných 315 dobrovoľníkov a projektov.

Nezávislé krajské hodnotiace komisie posunuli 43 najsilnejších príbehov dobra na celoslovenské ocenenie, spolu s priamymi nomináciami ich bolo spolu 46. Nominovaných dobrovoľníkov prijala v utorok 5. apríla aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Slávnostné oceňovanie vybraných dobrovoľníkov je možné nájsť na Facebooku CARDA.( TK KBS, ren, ine; ml ) 20220406022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]