[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 04. 2024   Meniny má Valér      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Protikomunistický odbor predstavuje výstava v Univerzitnej knižnici KU
P:3, 24. 03. 2022 10:41, DOM

Ružomberok 24. marca (TK KBS) Prvé komplexné predstavenie problematiky protikomunistického odboja na Slovensku približuje nová výstava, ktorú je možné vidieť v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku. Jej autormi sú Ústav pamäti národa a Paneurópska vysoká škola. Výstava potrvá do 25. apríla 2022 a navštíviť sa dá počas otváracích hodín v priestoroch knižnice (pondelok až piatok, od 8:00 do 15:00).

„V atraktívnej textovo-obrazovej podobe predstavuje formy odboja a odporu obyvateľstva proti totalitnému komunistickému režimu v kontexte jeho vývoja od konca druhej svetovej vojny až do jeho pádu v novembri roku 1989. Výstava sa zaoberá celým obdobím odporu voči komunizmu, katolíckym a občianskym disentom, aktivitami tzv. tajnej cirkvi až po pád komunistického režimu a vyrovnaniu sa s ním v slovenskej legislatíve,“ uvádza Katarína Matušková z kninižce.

Panelová výstava popisuje vznik a centrá jednotlivých odbojových hnutí, či už to bolo z radov civilného obyvateľstva, náboženských predstaviteľov alebo zástupcov kultúrneho života. Výstava približuje hnutie Biela légia, či prípady Alberta Púčika, Antona Tunegu a Eduarda Tesára. Zaoberá sa odporom voči komunizmu v Zbore národnej bezpečnosti, približuje tzv. tajnú cirkev, tajné rehole, a občiansky disent, Bratislavskú päťku a tiež úlohu slovenského exilu v protikomunistickom odboji. Výstava približuje vydávaniu samizdatov, pašovaniu literatúry, prevádzačstvo cez hranice, či agentov - chodcov. Osobitná pozornosť je venovaná sviečkovej manifestácii z roku 1988, ako aj únosom a vraždám zrežírovaných Štátnou bezpečnosťou.

Výstava sa venuje i osobnostiam – hrdinom protikomunistického odboja (Ján Chryzostom kardinál Korec, Vladimír Jukl, Silvester Krčméry, Ján Čarnogurský, František Mikloško, Dominik Tatarka, Hana Ponická, Miroslav Kusý, Alexander Dubček, Tomislav Poglajan-Kolakovič). Záver výstavy je venovaný pádu komunistického režimu a vyrovnaniu sa s komunistickým režimom v slovenskej legislatíve. Výstava rozoberá viacero tém, ktoré spolu tvoria jeden celok zameraný na protikomunistický odboj. Jednotlivé témy výstavy ponúkajú priestor na oveľa hlbšie a podrobnejšie spracovanie danej problematiky.



( TK KBS, kma, ml; pz ) 20220324026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]