[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave privítajú hostí na Európskych katolíckych sociálnych dňoch
P:3, 11. 03. 2022 11:05, DOM

Bratislava 11. marca (TK KBS) Európa za hranicami pandémie: nový začiatok - je názov témy 3. ročníka Európskych sociálnych dní, ktoré budú od 17. do 22. marca 2022 v Bratislave.

Podujatie organizuje Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE), Rada európskych biskupských konferencií (CCEE)) a Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v spolupráci s Dikastériom pre integrálny ľudský rozvoj. Na Slovensku privítajú jej dočasného prefekta, kardinála Michaela Czerneho SJ, predsedu COMECE, luxemburského arcibiskupa, kardinála Jean-Claude Hollericha i predsedu CCEE Mons. Gintarasa Grušasa, arcibiskupa Vilniusu a ďalších. Uskutočnia sa tzv. v hybridnej forme. Vyše 150 delegátov biskupských konferencií (biskupov, kňazov a laikov) z Európy príde osobne do Bratislavy, zvyšní budú môcť podujatie sledovať online. Pracovnými jazykmi zasadnutia sú slovenčina, angličtina a taliančina s tlmočením.

Program i priebeh je možné nájsť na webovej stránke www.catholicsocialdays.eu, ktorá je k dispozícii v slovenskom a anglickom jazyku.

Podujatie sa začne vo štvrtok 17. marca. V Katedrále sv. Martina v Bratislave bude o 18:30 sláviť pontifikálnu svätú omšu pri príležitosti začiatku bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Mons. Stanislav Zvolenský. Program bude pokračovať v piatok. Po privítaní bude nasledovať analýza sociálnych výziev v súčasnej Európe a náčrt možnej cesty obnovy. Sociálno-ekonomický aspekt tejto analýzy predstaví profesorka Cécile Renouardová z Paríža a teologicko-antropologický aspekt prof. Miloš Lichner z bratislavskej Teologickej fakulty Trnavskej univerzity.

Popoludnie bude venované otázke demografických zmien a rodinného života: zámerom je diskutovať o demografickom poklese a rastúcich rozdieloch medzi vidieckymi a mestskými oblasťami v Európe, ako aj o mieste rodiny - základnej jednotky spoločnosti - v tomto kontexte. Hlavný prejav prednesie chorvátska politička Dubravka Šuica, podpredsedníčka Európskej komisie a komisárka pre demokraciu a demografiu. Potom budú nasledovať okrúhle stoly a workshopy. V piatok večer je naplánovaná ekumenická modlitba s komunitou Sant'Egidio v bratislavskej katedrále sv. Martina.

V sobotu 19. marca sa program zameria na technologickú a digitálnu transformáciu a jej etické a antropologické dôsledky. Témou uvažovania bude i otázka, ako môže digitalizácia pomôcť pri hľadaní dôstojného života. Úvodný príhovor prednesie Mons. Paul Tighe, sekretár Pápežskej rady pre kultúru. Popoludní bude program pokračovať témou ekologickej premeny. Návrhy na túto tretiu časť diskusie predstaví profesorka Alessandra Smerilliová z dikastéria Svätej stolice pre integrálny ľudský rozvoj. Oba bloky programu doplnené okrúhlymi stolmi a štruktúrovanými workshopmi.

V sobotu večer je naplánovaný aj kultúrny program. Vystúpi rómsky tanečný súbor „Čiriklore” (Vtáčatá), ktorý bol vytvorený na počesť rómskym umelcom pôsobiacim na Slovensku a v blízkych stredoeurópskych krajinách. Zobrazí čriepky zo života viacgeneračnej rómskej rodiny kočovných umelcov a je aj krásnou oslavou autentického kresťanstva. Väčšina z tancov mala premiéru na sídlisku Luník IX, pri príležitosti vlaňajšieho stretnutia Svätého Otca Františka s Rómami na sídlisku Luník IX. Hostia si tiež budú môcť pozrieť film Slobody o Silvovi Krčmérymu a Vladimírovi Juklovi.

V posledný deň vyhodnotia výsledky seminárov. Podujatie ukončí záverečná svätá omša v Katedrále sv. Martina v Bratislave, ktorú bude sláviť o 12:00 kardinál Jean-Claude Hollerich, predseda COMECE.

„Európske katolícke sociálne dni sú príležitosťou na prezentáciu katolíckej sociálnej náuky. Prezentovanie katolíckej sociálnej náuky pre spoločnosť, v ktorej sa nachádzame. Prichádzajú predstavitelia zo všetkých európskych biskupských konferencií, aby spoločne rozmýšľali nad tým, čo cirkev pre spoločnosť môže v tejto dobe priniesť," povedal bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský v relácii TV LUX V Samárii pri studni. Dodal, že tradičné sociálne týždne poznáme z Talianska, Francúzska, Belgicka, Holandska a Španielska.

Prvé Európske katolícke sociálne dni sa konali od 8. do 11. októbra 2009 v poľskom Gdaňsku. Venovali sa téme „Solidarita – úloha pre Európu“. Začala sa nimi tradícia pravidelných stretnutí, ktoré majú spoločne zhromaždiť v približne troj- až štvorročných intervaloch katolícke ženy a mužov z celej Európy, aby uvažovali o Európe a o Európskej únii, pričom vychádzajú zo sociálneho učenia Cirkvi. Druhé Európske katolícke sociálne dni sa konali od 18. do 21. septembra 2014 v Madride. Zamýšľali sa na nich na témou „Kresťanská viera a budúcnosť Európy“.

Najbližšie reagujú na situáciu v Európe, zviechajúcej sa z pandémie. „Chce to byť optimistickým začiatkom, lebo z prirodzenosti Cirkvi ako spoločenstva alebo každého veriaceho je, aby prinášal do spoločnosti a spoločenstva nádej. Tak aj téma sociálnych dní chce hovoriť o nádeji. O nádeji po tak dramatickom období, ktoré nás našlo nepripravených. Nielen po vonkajšej stránke, ale aj vnútornej. Po takýchto veľkých otrasoch bolo a je vždy potrebné hovoriť o novom začiatku," uviedol arcibiskup Zvolenský.

Arcibiskup Zvolenský si myslí si, že na podujatí bude spomenutá aj téma Ukrajiny. „Vychádza to z jednoduchej úvahy, že nie je možné obísť tak závažné utrpenie alebo tak závažný spoločenský problém, sociálny problém akým je konflikt vo veľmi blízkej krajine," uviedol. Jednou časťou sociálnej náuky cirkvi je podľa jeho slov aj „pokojné spolužitie medzi národmi". „Aj v tomto má cirkev svoju náuku. Ako riešiť konflikty medzi národmi. Potom riešenie vnútorných konfliktov spoločnosti ako takej. To, čo sa deje, je vlastne nedodržanie toho, čo nás učí Evanjelium, že z ľudskej slabosti jestvujú takéto radikálne konflikty. A môžeme povedať znova a znova v pokore, cirkev má mať úlohu, aby dávala novú nádej," spomína predseda KBS.



( TK KBS, ml; ml ) 20220311026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]