Brusel 10. marca (RV) Predseda Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) kardinál Jean-Claude Hollerich SJ adresoval list moskovskému pravoslávnemu patriarchovi Kirillovi. Prosí ho, aby u ruských štátnych autorít apeloval za okamžité zastavenie nepriateľských činov proti obyvateľom Ukrajiny.
V liste z utorka 8. marca predseda COMECE okrem iného píše:
„So zlomeným srdcom počúvame hlasy našich bratov a sestier, ktorí trpia kvôli vojnovému šialenstvu na Ukrajine, ktorého hrozné dôsledky sú pred našimi očami. Tisíce ľudí - vojakov aj civilistov - už prišli o život a viac než milión ľudí bolo vysídlených alebo utieklo zo svojej vlasti, väčšina z nich sú zraniteľné ženy a deti. Keďže Ukrajinu a jej obyvateľov zasahujú násilné útoky každým dňom s väčšou silou, potreba humanitárnej pomoci rastie z hodiny na hodinu, zatiaľ čo diplomatické úsilie zatiaľ zostáva bezvýsledné. Navyše, keďže dochádza k neustálej eskalácii slov a činov, nedá sa vylúčiť možnosť širšieho európskeho alebo dokonca globálneho konfliktu s katastrofálnymi následkami.“
Kardinál Hollerich hlave Ruskej pravoslávnej cirkvi pripomenul, že „v týchto temných chvíľach pre ľudstvo, sprevádzaných intenzívnymi pocitmi beznádeje a strachu“, sa naňho mnohí pozerajú ako na toho, „kto by mohol priniesť znamenie nádeje na mierové riešenie tohto konfliktu“. Pripomenul mu aj vyhlásenie, ktoré vydali spoločne s pápežom Františkom v roku 2016 a v ktorom odsudzujú násilné strety na Ukrajine a vyzývajú k budovaniu pokoja a sociálnej solidarity.
Kardinál Hollerich moskovskému pravoslávnemu patriarchovi adresuje výzvu:
„Zdieľajúc pocity tiesne a obáv pápeža Františka, ktoré opakovane vyjadril nad «riekami krvi a sĺz tečúcimi na Ukrajine», dovoľujem si v duchu bratstva požiadať Vašu Svätosť: prosím, adresujte naliehavú výzvu ruským orgánom, aby okamžite zastavili nepriateľské akcie proti Ukrajinskému ľudu a prejavili dobrú vôľu pri hľadaní diplomatického riešenia konfliktu založeného na dialógu, zdravom rozume a rešpektovaní medzinárodného práva, zároveň umožňujúc bezpečné humanitárne koridory a neobmedzený prístup k humanitárnej pomoci.“