Vatikán/Argentína 10. marca (RV) V Puerto Iguazú v argentínskej provincii Misiones sa konal prvý samit sudcov o sociálnych právach a františkánskej doktríne počas pandémie a po nej, ktorý zorganizoval Panamerický výbor sudcov pre sociálne práva a františkánsku doktrínu, zriadený v júni 2019 vo Vatikáne z iniciatívy pápeža Františka.
Dva dni sa účastníci venovali dvom reflexii v šiestich paneloch - životné prostredie; utečenci, migranti a vysídlené osoby; štát a trh, verejná správa a ľudové hospodárstvo; pôvodné obyvateľstvo; obchodovanie s ľuďmi, deti, dospievajúci a rod; núdzové bývanie a právo na dôstojné bývanie. Pri príležitosti stretnutia pápež poslal videoposolstvo, v ktorom vyjadril spokojnosť s tým, že americkí sudcovia sa stretli, aby "uvažovali o spravodlivosti a prehodnotili poslanie, ktoré majú ako sudcovia v tejto veľmi zložitej súčasnosti".
„Keď premýšľam o spravodlivosti, už nejaký čas ma trápi - je to tvrdé slovo, ale aj tak ho poviem - istá nepodstatnosť, s ktorou sa tak často analyzuje. Bolí ma, keď vidím, ako formy zatieňujú podstatu, ako formy vládnu a podstata sa stráca, ako táto kultúra prídavných mien zabíja podstatu. Prídavné mená nahrádzajú podstatné mená a my deň čo deň strácame hĺbku a zostávame na povrchu. Nejde o to, aby sme realitu maľovali alebo lakovali, ale aby sme prenikli k jej podstate," hovorí pápež.
Pápež František tiež neskrýva svoje prekvapenie nad neustálym vytváraním „najrôznejších noriem na zaručenie ľudských práv“ a nad vytváraním špecializovaných orgánov, ktoré majú na tieto práva dohliadať. „Všetko to vyzerá veľmi dobre, je to dobre vyleštené, ale čo sa deje na úrovni reality, čo sa deje na skutočnej úrovni, napríklad v oblasti ľudských práv,“ uvažuje vo videoposolstve a pokračuje:
„Niekedy, keď hľadám metafory, myslím na prírodu. Mám pocit, že sa na spravodlivosť pozeráme ako na list stromu, ktorého korene sú choré a kmeň je takmer suchý. Tento list, ešte trochu zelený, s chabou zelenou farbou, je odsúdený na smrť, ak tento umierajúci strom nevyliečime od základu.“ Rímsky biskup je presvedčený, že „povrchný a obmedzený prístup k spravodlivosti neobstojí pred drámou štrukturálnej nespravodlivosti, ktorá sa dnes vyskytuje v mnohých spoločnostiach sveta“. Pápež František potvrdil, že „niekedy sa zaoberáme často nepodstatnými detailmi, zatiaľ čo na nás doliehajú procesy ľudského a sociálneho úpadku s ich dôsledkami bolesti a degradácie“.
Svätý Otec potom vyslal silné posolstvo: „50 % chudobných je určite 50 % ľudských práv, ktoré sa nerešpektujú.“ Dodal, že „je načase nahradiť reči činmi, po ktorých volá príroda, na ktorú sme stavili, a ohrozené ľudstvo“. Podľa pápeža majú v tejto „drsnej súčasnosti“ ešte väčšiu zodpovednosť ľudia, ktorí sú vymenovaní za sudcov.
„Zanedbávanie, konformizmus a nezáujem o iných sú formy korupcie, ktoré sú rovnako škodlivé ako samotné úplatkárstvo,“ dodal. Sudca, ktorý nežije a necíti utrpenie druhých, ktorý nechápe rozmer sociálnej požiadavky spravodlivosti, „môže len ťažko plniť svoje sudcovské poslanie“.
Pápež vyzval účastníkov samitu k odvahe, empatii, nestrácaniu viery a orientácie. „Veľká šanca ľudskej existencie spočíva v tom, že sa môžeme zmeniť k dobrému,“ povedal a vyjadril nádej, že americkí sudcovia budú nasledovať túto cestu. „Neopúšťajte ho. V Ježišovi, v Kristovi, vidíte príklad človeka, ktorý cítil, konal a bezvýhradne sa zaviazal bojovať za spásu ľudstva. V ňom všetci čestní a dobrí muži a ženy určite nájdu verných spoločníkov na ceste,“ uzavrel pápež a pridal prosbu o modlitbu za svoj úrad.