[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Nech sa zastaví vojna na Ukrajine a zvíťazí rokovanie
P:3, 07. 03. 2022 06:43, ZAH

Vatikán 7. marca (RV) Pri poludňajšej modlitbe v nedeľu 6. marca pápež František opäť dôrazne vyzval ukončiť vojnové útoky na Ukrajine, aby sa poskytla humanitárna pomoc obyvateľom a prešlo sa k rokovaniu a dodržiavaniu medzinárodného práva. Uistil o ochote Svätej stolice urobiť všetko pre skončenie vojny a poďakoval všetkým, ktorí prijímajú utečencov. Svätý Otec vyslovil vďaku aj novinárom, ktorí napriek riziku prinášajú správy z prvej ruky.

Na Námestí sv. Petra sa na modlitbu Anjel Pána zhromaždilo okolo 25 tisíc ľudí, viacerí s ukrajinskými vlajkami alebo symbolmi mieru v rukách. V zamyslení nad evanjeliom Prvej pôstnej nedele pápež František povzbudil veriacich k jasnému postoju voči zlu, so zásadou nenechať sa vtiahnuť diablom do rozhovoru. Poukázal na vzor Ježiša, ktorý bol sám vystavený pokúšaniam diabla na púšti: „Proti diablovi sa stavia Božím slovom, ktoré je silnejšie ako diabol, a tak víťazí nad pokušením.“

Výzva na urýchlené skončenie vojny na Ukrajine

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána, modlitbe za zosnulých a udelení požehnania vyslovil pápež osobitnú výzvu za mier na Ukrajine.

„Drahí bratia a sestry, na Ukrajine tečú rieky krvi a sĺz. Nejde len o vojenskú operáciu, ale o vojnu, ktorá rozsieva smrť, ničenie a biedu. Stále rastie počet obetí, rovnako ako ľudí na úteku, najmä matiek a detí. Potreba humanitárnej pomoci v tejto sužovanej krajine z hodiny na hodinu dramaticky narastá.

Dôrazne vyzývam, aby boli skutočne zabezpečené humanitárne koridory a aby bol zaručený a uľahčený prístup pomoci do obliehaných oblastí na poskytnutie životne dôležitej pomoci našim bratom a sestrám, utláčaným bombami a strachom.

Ďakujem všetkým, ktorí prijímajú utečencov. Predovšetkým naliehavo prosím, aby sa ukončili ozbrojené útoky a zvíťazilo rokovanie, a aby zvíťazil aj zdravý rozum. A nech sa opäť začne dodržiavať medzinárodné právo!

Chcel by som tiež poďakovať novinárkam a novinárom, ktorí na zabezpečenie informovania vystavujú riziku svoje životy. Ďakujeme vám, bratia a sestry, za túto službu! Službu, ktorá nám umožňuje byť blízko dráme tohto obyvateľstva a umožňuje nám posúdiť krutosť vojny. Ďakujem vám, bratia a sestry.

Modlime sa spoločne za Ukrajinu: tu pred nami sú jej vlajky. Modlime sa spoločne ako bratia k Panne Márii, Kráľovnej Ukrajiny. Zdravas Mária...

Svätá stolica je pripravená urobiť všetko, aby napomohla tomuto mieru. V týchto dňoch išli na Ukrajinu dvaja kardináli, aby slúžili ľuďom a pomáhali im. Kardinál Krajewski, almužník, aby priniesol pomoc núdznym, a kardinál Czerny, prefekt ad interim Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. Táto prítomnosť dvoch kardinálov je prítomnosťou nielen pápeža, ale celého kresťanského ľudu, ktorý sa chce priblížiť a povedať: Vojna je šialenstvo! Zastavte sa, prosím! Pozrite na túto krutosť!“

Svätý Otec sa po týchto slovách pozdravil jednotlivé skupiny pútnikov. Okrem veriacich z rôznych častí Talianska,  Poľska, Španielska, pozdravil pápež František aj účastníkov púte, ktorá sa koná pri prvom výročí jeho cesty do Iraku.

„Dnes popoludní spolu so spolupracovníkmi z Rímskej kúrie začneme duchovné cvičenia. Do modlitby vkladáme všetky potreby Cirkvi a ľudskej rodiny. Aj vy sa, prosím, modlite za nás.“

Príhovor pred modlitbou Anjel Pána

1. pôstna nedeľa, 6. marca 2022

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Evanjelium dnešnej liturgie Prvej pôstnej nedele nás privádza na púšť, kam Ježiša viedol Duch Svätý na štyridsať dní, aby bol pokúšaný diablom (porov. Lk 4,1-13). Aj Ježiš bol pokúšaný diablom a on nás sprevádza, každého z nás, v našich pokušeniach. Púšť symbolizuje boj proti zvodom zla, aby sme sa naučili vybrať si opravdivú slobodu. Ježiš v skutočnosti zažíva púšť tesne pred začiatkom svojej verejnej misie. Práve prostredníctvom tohto duchovného zápasu rozhodne potvrdzuje, akým Mesiášom chce byť. Takým nie, takýmto áno. Povedal by som, že práve toto je vyhlásenie Ježišovej mesiášskej identity, Ježišovej mesiášskej cesty. „Ja som Mesiáš, ale touto cestou“. Pozrime sa teda bližšie na pokušenia, proti ktorým bojuje.

Diabol sa na neho dva razy obracia slovami: „Ak si Boží Syn...“ (vv. 3.9). Čiže navrhuje mu využiť svoje postavenie: najprv na uspokojenie materiálnych potrieb, ktoré pociťuje (porov. v. 3) - hladu -; potom na zväčšenie svojej moci (porov. v. 6-7); napokon na získanie veľkého znamenia od Boha (porov. v. 9-11). Tri pokušenia. Akoby hovoril: „Ak si Boží Syn, využi to!“ Ako často sa nám to stáva: „Veď ak si v takomto postavení, využi to! Nepremeškaj príležitosť, šancu“, teda „mysli na tvoj zisk“. Je to lákavá ponuka, ale vedie vás do zotročenia srdca: robí vás posadnutými túžbou mať, všetko redukuje na vlastnenie vecí, moci, slávy. Toto je jadro pokušenia: ten „jed vášní“, v ktorom sa zakorení zlo. Pozrime sa do svojho vnútra a zistíme, že naše pokušenia majú vždy túto schému, vždy tento spôsob konania.

Ježiš sa však proti príťažlivosti zla stavia spôsobom, ktorým víťazí. Ako to robí? Odpovedaním na pokušenia Božím slovom, ktoré nám hovorí, aby sme nevyužívali Boha, iných a veci pre seba, aby sme nevyužívali svoje postavenie na získanie privilégií. Pretože pravé šťastie a sloboda nespočívajú vo vlastnení, ale v podelení sa; nie vo využívaní druhých, ale v láske k nim; nie v posadnutosti mocou, ale v radosti zo služby.

Bratia a sestry, tieto pokušenia sprevádzajú aj nás na ceste životom. Musíme byť ostražití, nesmieme sa zľaknúť - stáva sa to každému - a dávať si pozor, pretože sa často predstavujú vo forme zdanlivého dobra. V skutočnosti diabol, ktorý je ľstivý, vždy používa klamstvo. Chcel, aby mu Ježiš uveril, že jeho návrhy by mohli byť užitočné na to, aby dokázal, že je naozaj Boží Syn.

A rád by som zdôraznil jednu vec. Ježiš s diablom nevedie dialóg: Ježiš nikdy neviedol s diablom dialóg. Buď ho vyhnal preč, keď uzdravil posadnutého, alebo v tomto prípade, keď musí odpovedať, robí to Božím slovom, nikdy nie vlastným slovom. Bratia a sestry, nikdy sa nepúšťajme do dialógu s diablom: je ľstivejší ako my. Nikdy! Držme sa Božieho slova ako Ježiš a nanajvýš vždy odpovedajme Božím slovom. A takouto cestou nepochybíme.

Takto to s nami robí diabol: často prichádza „s dojímavými očami“, „s anjelskou tvárou“, dokonca sa vie maskovať posvätnými, zdanlivo náboženskými motívmi! Ak podľahneme jeho mámeniam, dopadne to tak, že si budeme ospravedlňovať svoju faloš jej maskovaním za dobré úmysly. Koľkokrát sme napríklad počuli toto: „Spravil som nekalé obchody, ale pomohol som chudobným“; „Ťažil som zo svojej funkcie - ako politik, ako šéf, ako kňaz, ako biskup -, ale aj na dobrý účel“; „Podľahol som svojim pudom, ale koniec koncov, nikomu som neublížil“. Takéto a podobné ospravedlnenia, jedno za druhým. Prosím vás: žiaden kompromis so zlom! S diablom žiadny dialóg! S pokušením sa nesmie viesť dialóg, nesmieme upadnúť do toho uspatia svedomia, v ktorom  si človek hovorí: „Ale veď to nakoniec nie je také vážne, všetci to tak robia“! Pozrime sa na Ježiša, ktorý nehľadá prispôsobovania, neuzatvára dohody so zlom. Proti diablovi sa postaví Božím slovom, ktoré je silnejšie ako diabol, a tak víťazí nad pokušeniami.

Nech je tento pôstny čas aj pre nás časom púšte. Nájdime si priestor na ticho a modlitbu – aspoň trochu, osoží nám to – a v tých chvíľach sa zastavme a pozrime sa na to, čo sa nám víri v srdci, na pravdu o našom vnútri, na to, čo ako vieme, sa nedá ospravedlňovať. Urobme si vnútornú jasnosť, postavme sa pred Božie slovo v modlitbe, aby sa v nás mohol odohrať prospešný boj proti zlu, ktoré nás zotročuje, boj za slobodu.

Prosme Pannu Máriu, aby nás sprevádzala na veľkopôstnej púšti a pomáhala nám na ceste obrátenia.

(Preklad: Slovenská redakcia VR)



( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220307001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]