[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 11. 2023   Meniny má Henrieta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zverejnili tému Dňa starých rodičov: „Ešte aj v starobe budú prinášať ovocie“
P:3, 15. 02. 2022 14:32, ZAH

Vatikán 15. februára (RV) Tému na tohtoročný Svetový deň starých rodičov seniorov, ktorý sa bude sláviť 24. júla 2022, dnes zverejnilo Dikastérium pre laikov, rodinu a život. Tvoria ju známe slová biblickej modlitby „Ešte aj v starobe budú prinášať ovocie“ (Žalm 92,15).

„Vybral som túto tému pre Druhý Svetový deň starých rodičov seniorov, ktorý sa bude sláviť 24. júla 2022, na podporu dialógu medzi generáciami, osobitne medzi starými rodičmi a vnúčatami.“ Takto píše na sociálnej sieti o svojej voľbe témy pápež František.

Ako čítame v tlačovej správe vatikánskeho Dikastéria pre laikov, rodinu a život , téma chce poukázať na to, že „starí rodičia a seniori sú hodnotou a darom pre spoločnosť aj pre cirkevné komunity“. Zároveň je téma výzvou, aby sme ich ocenili, pretože sú príliš často odsúvaní na okraj rodín a spoločností.

Ich životné skúsenosti a viera môžu pomôcť budovať spoločnosť, ktorá si je vedomá svojich koreňov a dokáže snívať o jednotnejšej budúcnosti“, píše spomínané dikastérium. Ako dodáva, „výzva načúvať múdrosti rokov má osobitný význam aj v kontexte synodálnej cesty, na ktorú sa Cirkev vydala“.

Dikastérium pre laikov, rodinu a život pozýva farnosti, diecézy, združenia a cirkevné spoločenstvá na celom svete, aby našli spôsob, ako sláviť tento deň vo svojom pastoračnom kontexte. Avizuje, že na tento účel dá k dispozícii vhodné pastoračné pomôcky.

Dodajme, že pápež František často vyjadruje svoju blízkosť starým ľuďom, okrem iného pozdravom pri každej generálnej audiencii. Dnes na nich upozornil aj ďalšími dvoma odkazmi cez sociálnu sieť Twitter:

„O starších ľudí sa treba starať ako o poklad ľudstva: sú našou múdrosťou, našou pamäťou. Je veľmi dôležité, aby vnúčatá zostali spojené so svojimi starými rodičmi, ktorí sú pre ne ako korene, z ktorých čerpajú miazgu ľudských a duchovných hodnôt.“

„Je veľmi dôležité spojiť múdrosť starých ľudí a nadšenie mladých. Stretnutie starých rodičov s vnúčatami je kľúčovým stretnutím, najmä v čase hospodárskej a sociálnej krízy, ktorou ľudstvo prechádza.“( TK KBS, RV, jb, mh; rp ) 20220215019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]