[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 06. 2022   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyjadrime, že nám na manželstve naozaj záleží, vraví koordinátor NTM
P:3, 15. 02. 2022 10:20, DOMBratislava 15. februára (TK KBS) Za podstatnú zložku blízkeho vzťahu považuje dôveru. Tá sa však nedá vybudovať z večera do rána. Manželov preto povzbudzuje, aby sa venovali obojstranne otvorenej a úprimnej komunikácii. Pri príležitosti Národného týždňa manželstva hovoríme s jeho zakladateľom a koordinátorom na Slovensku Vladimírom Sochorom.

- Prečo by sa mali ľudia zapojiť do Národného týždňa manželstva?

Okrem iného je to tiež spôsob ako vyjadriť (minimálne svojmu manželskému partnerovi), že mi na našom manželstve záleží. Ďalší dôvod je ten, že sa chcem nechať inšpirovať, aby sme si náš vzťah spestrili. Veď spôsobov ako vyjadriť lásku milovanej osobe je naozaj mnoho, tak prečo by som mal svoju manželku "unudiť" tým, že to budem robiť vždy rovnako? (A tiež si asi ani nerobím nárok, že všetky, ktoré oslovia moju manželku vymyslím ja sám (úsmev).

- Čím je tento ročník zaujímavý a na čo by ste chceli zvlášť upozorniť?

Vždy záleží na tom, čo je zaujímavé pre každú konkrétnu dvojicu, pretože to, čo preferuje jeden pár vôbec nemusí zafungovať u niekoho iného. Preto si treba pozrieť celú ponuku NTM a vybrať si niečo, čo "zapasuje práve nám". Tento rok je novinkou prechádzka vo dvojici za použitia mobilnej aplikácie, za pomoci ktorej sa môžeme dostať k siedmym geografickým bodom, ktoré sú súčasťou každej obce, či extravilánu v jej blízkosti. Ku každému dosiahnutému geografickému bodu sa viaže nejaká téma prepojená s konkrétnym aspektom manželstva, prípadne nejaká úloha. Pri plnení zadania jednotlivých úloh sa manželia všeličo o sebe navzájom dozvedia, niekedy zabavia a ... sú spolu, čo podporuje prepojenie medzi nimi.

A takisto je v ponuke NTM možné nájsť veľa dobrých a kvalitných programov pre posilnenie manželstva - treba si len vybrať. (Úplne najjednoduchšou formou je prihlásiť sa na odber povzbudzujúcich a inšpirujúcich SMS a e-mailov, ktoré si všetkých zaregistrovaných každé ráno počkajú v jeho mobile, či emailovej schránke).

- Čo je pre vás alfou a omegou vo vzťahu s manželkou a čo radíte ostatným?

Je to asi komplex viacerých oblastí, nedá sa to zhrnúť do jedného slova - každopádne dôveru považujem za podstatnú zložku blízkeho vzťahu. Dôvera sa nedá vybudovať z večera do rána, chce to čas aj veľa spoločných zážitkov a skúseností - a tiež je potrebné ju neustále potvrdzovať. A určite by som nevynechal obojstrannú otvorenú a úprimnú komunikáciu. Keď dokážeme navzájom jeden druhému odkryť čo sa aktuálne skrýva v našom vnútri, čo nás teší, čo trápi, čoho sa obávame, nad čím premýšľame, ... toto nás neuveriteľne zbližuje, nabáda k tomu, aby sme nielen o sebe vedeli, ale boli si navzájom pomocou, oporou, zrkadlom, ... Odborníci to nazývajú "zraniteľná komunikácia" - pretože tým, čo o sebe odkryjem sa stávam zraniteľným. Ten druhý by to vedel ľahko zneužiť, keby chcel. A tým, že to neurobí priloží ďalšiu tehličku do našej spoločnej stavby vzájomnej dôvery.( TK KBS, vs, ml; pz ) 20220215012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním