[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 02. 12. 2022   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Valentína sa začne na Slovensku Národný týždeň manželstva 2022
P:3, 11. 02. 2022 09:48, DOMBratislava 11. februára (TK KBS) Na Valentína sa začne na Slovensku Národný týždeň manželstva (NTM) 2022.

„Sviatok všetkých zamilovaných je často vnímaný ako symbol romantickej lásky a v dobrom manželstve romantika má určite svoje miesto ... podobne ako aj priateľstvo, dobrá komunikácia, odpustenie, humor, ... NTM vytvára príležitosť a súčasne povzbudzuje partnerské dvojice k tomu, aby zhodnotili úroveň vzájomného prepojenia a venovali zvýšenú pozornosť oblastiam, v ktorých sa im až tak nedarí,“ avizujú v tlačovej správe organizátori NTM.

Ciele a zámer Týždňa manželstva

Manželstvo je dlhodobý vzťah, ktorý čelí mnohým výzvam. Pričom jedným z najväčších ohrození je úplne nenápadný „zabijak“ a tým je každodenná rutina. Avšak, nemusí to tak byť - manželstvo nemusí byť nudné a monotónne. NTM všetkým párom pripomína, že manželstvo potrebuje každodennú starostlivosť.

Pre spoločný úspech a pre dobré spolužitie v manželstve je užitočné osvojiť si určité zručnosti, ktoré vzťah obohatia a posilnia. NTM je príležitosťou prehodnotiť vzťahy, naučiť sa novým zručnostiam a priniesť potrebné osvieženie.

Zdravé a dobre fungujúce manželstvo vytvára stabilitu a bezpečie, z čoho benefitujú nielen obaja partneri ale aj ich deti, pokiaľ ich majú. A zatiaľ čo niektorým párom stačí vzájomné spolužitie len kozmeticky revitalizovať, iné páry potrebujú svoj vzťah podrobiť hlbšej údržbe.

„Manželský trojuholník?“ – téma NTM 2022   

Hoci má tento slogan podozrivú konotáciu, existujú trojuholníky, ktoré môžu byť pre manželstvo prospešné a NTM upriamuje pozornosť práve na také. Jedným z užitočných manželských trojuholníkov je tzv. triangulárny model lásky, ktorý zahŕňa tri aspekty spokojného vzťahu: oddanosť, blízkosť a vášeň. Tento model popísal psychológ Robert Sternberg* so svojím tímom na základe rozsiahleho výskumu spokojnosti manželských párov.

Ďalším možným pohľadom na manželský trojuholník môže byť aj ochota priznať, že v niektorej oblasti vzťahu sa nám nedarí – a vyhľadať pomoc niekoho „tretieho“ – v osobe skúsenejšieho manželského páru, psychológa, párového poradcu, či duchovnú autoritu. Je lepšie požiadať o pomoc v čase, keď to vo vzťahu ešte len začína škrípať, ako keď je tam už poriadne dusno. NTM na svojom webe ponúka celý zoznam odborníkov pripravených pomôcť tým, ktorí to potrebujú.

Premiér s manželkou k téme NTM 2022   

Národný týždeň manželstva je celospoločenská iniciatíva a premiérsky pár – Eduard a Lucia Hegerovci, v súvislosti s témou aktuálneho ročníka NTM, poodhalili niečo z toho, čo pre nich a pre ich manželstvo znamená oddanosť, blízkosť a vášeň  www.ntm.sk

Ponuka NTM 2022 je aj napriek pandémii pestrá

Aj tento rok NTM prináša podnetné tipy a inšpirácie pre manželské dvojice v kombinácii živých stretnutí aj virtuálnych programov. Je možné vybrať si z celonárodných aj z miestnych aktivít. Väčšina aktuálnej ponuky programov a aktivít aktuálneho ročníka sa nachádza na webe NTM už teraz a postupne budú sprístupňované ďalšie.

On-line podujatia https://www.ntm.sk/on-line-ponuka/

- Odporúčania skúsených odborníkov napríklad aj o tom, „koho pozvať do manželského trojuholníka“ ... 7 živých on-line programov každý večer počas Týždňa manželstva vždy v čase 19-20h.

- Celonárodný náučno-zábavný kvíz o manželstve
Kvíz Kahoot! V sobotu 19.2. o 20.30h cez stream na youtube kanáli NTM

- Manželský budíček formou SMS alebo e-mailu – občerstvujúce povzbudenie na každý deň Týždňa manželstva – stačí sa prihlásiť na odber a povzbudenia si nájdu cestu k prihláseným.

Živé podujatia https://www.ntm.sk/podujatia-v-regionoch/

- Večer pre dvoch – špeciálny večer s večerou, hudbou a zaujímavým programom pre manželské dvojice v Ružomberku.

- Sobotné popoludnie pre manželov (aj čerstvo zamilovaných) v bratislavskej Dúbravke.

Vychádzka do prírody pre manželov s aplikáciou plnou inšpiratívnych úloh

Mobilná aplikácia so zaujímavými otázkami a úlohami pre tých, ktorí radi spolu chodia, premýšľajú a hovoria na rôzne témy s bonusom pohybu na čerstvom vzduchu  https://www.ntm.sk/out-doorova-aktivita/

Odznak – ako malý symbol posolstva o dobrom manželstve

Možno počas NTM stretnete dvojice, či jednotlivcov s odznakom loga NTM na kabáte, či kabelke ... sú to tí, ktorí sa rozhodli aj takto viditeľne prihlásiť k odkazu NTM. Prípadne sa môžete pridať k nim ... https://www.ntm.sk/sirenie-maleho-symbolu/

Viac informácií o Národnom týždni manželstva nájdete na www.ntm.sk

  Zdroj: Národný týždeň manželstva, o.z. / Vladimír Sochor( TK KBS, ntm, vs, ml; pz ) 20220211024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23