[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Manželské páry prijali záväzky učeníctva v spoločenstve SKALA
P:3, 31. 01. 2022 14:03, DOM

Košice 31. januára (TK KBS) V Nedeľu o Zachejovi 30. januára sa v priestoroch biskupskej rezidencie v Košiciach stretli členovia Spoločenstva kňazských a laických rodín (SKALA). Pravidelné stretnutie kňazov i laikov zo školy učeníctva bolo obohatené o prijatie záväzkov manželských párov, ktoré prešli viacročnou formáciou.

Zhromaždenému spoločenstvu sa prihovoril vladyka Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup - košický eparchiálny biskup. Vysvetlil chápanie pojmu „laik“ a jeho poslanie v cirkevnom spoločenstve. Vyzdvihol skutočnosť, že kňazi i laici sa spájajú na platforme spoločenstva, aby tak zviditeľnili vzájomnú jednotu pri rešpektovaní vlastného postavenia a poverenia. Všetkých zúčastnených nabádal, aby neostali v komfortnej zóne svojich vnútorných vzťahov, ale vnášali osobitnú charizmu spoločenstva pre dobro farnosti a celej cirkvi.

Nasledoval jednoduchý úkon prijatia záväzkov týkajúcich sa duchovného života, budovania bratstva a špeciálne princípu bratskej otvorenosti. Záväzky svojím podpisom pred spoločenstvom prijalo na jeden rok 11 manželských párov. Ďalšie páry sledovali podujatie online a prijmú záväzky pri vhodnej príležitosti.

V druhej, formačnej časti stretnutia sa Michal Hospodár, eparchiálny koordinátor synodálnej cesty Košickej eparchie, zameral na objasnenie okolností vzniku a významu prebiehajúcej Synody o synodalite. „Synodu treba viac žiť, ako o nej hovoriť“, lebo ona je životným štýlom kresťana 21. storočia. Vyzdvihol potrebu jednoty cirkvi pri zachovaní rôznosti povolaní a spôsobov života viery. Takúto jednotu môžeme budovať iba okolo Ježiša, nie na vlastných záujmoch a osobných sympatiách.

Praktické poznámky k zapojeniu laikov do života farských spoločenstiev uviedol Peter Labanič. Vyzval laikov, aby mali oči i uši otvorené, keď treba priložiť ruky k dielu. Súčasne laici môžu vo farskom živote navrhnúť aj aktivity k zlepšeniu duchovného života všetkých. Následne sa v malých spoločenstvách rozprúdila diskusia o tom, čo očakávajú kňazi od laikov a naopak.

Na záver Peter Horváth, líder spoločenstva SKALA, povzbudil prítomných ku aktívnemu životu viery a viedol modlitbu za ovocie spolupráce laikov a kňazov vo svojich farnostiach.   

Informoval Michal Hospodár( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20220131023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]