[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ako sa bude sláviť sviatok zasvätených v diecézach na Slovensku
P:3, 31. 01. 2022 12:30, DOM

Bratislava 31. januára (TK KBS) V stredu 2. februára budeme sláviť Sviatok Obetovania Pána. Ľudovo je tento deň nazývaný Hromnice. Je zároveň spojený s Dňom zasväteného života, kedy si Bohu zasvätené osoby – rehoľníci a rehoľníčky – pripomínajú zasvätenie svojho života Bohu. V tento deň si pred miestnym biskupom symbolicky obnovujú svoje rehoľné sľuby.

Prinášame informáciu o tom, ako sa bude sláviť tento sviatok v diecézach/eparchiách na Slovensku.

- Bratislavská arcidiecéza

Pri príležitosti Dňa zasväteného života 2. februára 2022 pozval bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský zasvätených svojej arcidiecézy na stretnutie, ktoré sa v Katedrále sv. Martina v Bratislave začne slávnostnou svätou omšou o 17:00 a pokračovať bude prednáškou Juraja Vitteka na tému prebiehajúcej synodálnej cesty, informovala sr. Jana Kurkinová, FMA a Marek Marchot zo Sekretariátu arcibiskupa.

- Trnavská arcidiecéza

V stredu 2. februára o 17:00 trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch bude sláviť svätú omšu spolu s rehoľníkmi pôsobiacimi na území Trnavskej arcidiecézy v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave. V homílii sa zasväteným prihovorí páter Tomáš Brezáni CM, provinciál Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, avizuje na webstránke Trnavská arcidiecéza.

- Rožňavská diecéza  

V Rožňavskej diecéze sa 2. februára tento rok (2022) zasvätení vzhľadom na vážnu situáciu v súvislosti s pandémiou koronavírusu nestretnú všetci spoločne prezenčne, ale sú  pozvaní zjednotiť sa v slávení Dňa zasväteného života prostredníctvom priameho prenosu  svätej omše z Rožňavskej katedrály, ktorú bude sláviť rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik na sviatok Obetovania Pána 2. februára (2022) v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave v prítomnosti zasvätených z komunít pôsobiacich v Rožňave. 

V pozvaní k zjednoteniu sa „na diaľku“ prostredníctvom vysielania svätej omše Rádiom Lumen alebo sledovaním cez internet (prípadne neskôr z archívov), otec biskup pozýva v tento deň ďakovať Pánovi za povolanie k zasvätenému životu, i za poslanie, ktoré môžu zasvätení realizovať v Pánovej vinici. Zdôrazňuje tiež, že Deň obetovania Pána je jednou z najlepších príležitostí obnoviť si svoje rehoľné sľuby, svoje zasvätenie. Obnovenie sľubov si prítomní zasvätení, a spojení cez vysielanú svätú omšu, vykonajú po svätom prijímaní.

Vyjadruje tiež nádej, že po skončení kritického obdobia pandémie, bude spoločné stretnutie opäť možné. Text homílie, ktorú Mons. Stolárik prednesie počas svätej omše 2. februára 2022, bude zverejnený na stránke www.burv.sk.

- Nitrianska diecéza

V Nitrianskej diecéze chystajú stretnutie rehoľníkov s biskupmi v sobotu 5. februára 2022. Program sa začne o 9:30 svätou omšou v Katedrále - Bazilike sv. Emeráma. Pokračovať bude o 11:00 prednáškou Mons. Petra Brodeka v Aule Kňazského seminára sv. Gorazda. Program ukončí obed v jedálni kňazského seminára, informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký.

- Banskobystrická diecéza

Tradičné stretnutie zasvätených s diecéznym biskupom, ktoré sa koná pri príležitosti Dňa zasvätených, sa uskutoční na Starých Horách v sobotu 5. februára 2022 (ak to dovolí pandemická situácia). Stretnutie v bazilike sa začne modlitbou svätého ruženca o 9:45 a pokračovať bude svätou omšou o 10:30, uviedol Peter Lupták.

- Prešovská archieparchia / Košická eparchia / Bratislavská eparcha

Vyšší predstavení gréckokatolíckych reholí sa pre pandémiu dohodli, že tento rok bude metropolitné slávenie dňa zasvätených online. Uskutoční sa v sobotu 5. februára 2022 so začiatkom o 14:00. Po privítaní a modlitbe provinciálni predstavení predstavení predstavia komunity, ktoré sa na stretnutí zúčastnia. Nasledovať bude prednáška vladyku Mariána Andreja Pacáka. Rehoľníci potom budú informovať o novinkach z rehoľných spoločenstiev. Chýbať nebude príhovor prešovského arcibiskupa a metropolitu Jána Babjaka SJ a ďalší program.

- Košická arcidiecéza 

Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober zasväteným napísal: „Pri príležitosti Dňa zasväteného života, ktorý z dôvodov pretrvávajúcej pandémie ani v tomto roku nemôžeme sláviť spoločným stretnutím, zasielam vám aspoň na diaľku podnetné myšlienky k úvahe a rozjímaniu nad našim celoživotným poslaním a službou. O prípravu týchto myšlienok som poprosil nášho pomocného biskupa Mons. Marka Forgáča, ktorý má v rámci Košickej arcidiecézy na starosti práve osoby a komunity zasväteného života," informoval hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian. 

List zasväteným Košickej arcidiecézy na stiahnutie.

- Žilinská diecéza

V diecéze sa neplánuje stretnutie, žilinský biskup Mons. Tomáš Galis zašle k sviatku zasväteným svoje diecézy list, informoval hovorca diecézy Zdeno Pupík.

- Spišská diecéza

Plánované stretnutie zasvätených diecézy s diecéznym administrátorom, ktoré sa malo uskutočniť 29. januára 2022, kvôli pandemickej situácii zrušili, informovala Hermana Matláková, SMVS. 

Vo farnosti Kežmarok si pri večernej svätej omši v tamojšej Bazilike sv. Kríža obnovia svoje zasvätenie rehoľné sestry. Vo farnosti Kežmarok pôsobia tri ženské rehole. Tešiteľky sa zameriavajú predovšetkým na sociálnu oblasť. Satmárky pomáhajú vo farskej pastorácii a pri vyučovaní náboženstva na školách. Redemptoristky kontemplatívnym životom vyprosujú svojimi modlitbami a obetami Božie požehnanie pre všetkých farníkov, informoval kežmarský farár a dekan František Trstenský.

Zdroj: Zasvätený život / Farnosť Kežmarok( TK KBS, zz, fc, ml; pz ) 20220131022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]