[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Reinhard Marx: Najväčšou chybou Cirkvi je opomenutie obetí
P:3, 28. 01. 2022 14:27, ZAH

Nemecko 28. januára (E-kai) Mníchovský a freisingský arcibiskup, kardinál Reinhard Marx, priznal, že sa nedokázal vysporiadať s obeťami sexuálneho zneužívania zo strany duchovných. „Najväčšou chybou Cirkvi je opomenutie obetí,“ povedal na tlačovej konferencii v Katolíckej akadémii v Mníchove o správe právnickej firmy Westpfahl Spilker Wastl (WSW) o týchto zločinoch.

„Je to neospravedlniteľné. Z našej strany nebol o utrpenie týchto ľudí skutočný záujem. Podľa môjho názoru to má aj systémové príčiny a zároveň za to nesiem morálnu zodpovednosť ako arcibiskup,“ povedal a niekoľkokrát zdôraznil, že aj on sám urobil chyby. Zdôraznil, že je pripravený prijať zodpovednosť, ktorá mu bola v správe pripísaná, bez toho, aby ju relativizoval.

„Pre mnohých ľudí sa Cirkev stala skôr miestom katastrofy než spásy, skôr miestom strachu než útechy," poznamenal kardinál Marx. Opäť požiadal postihnutých "osobne a tiež v mene arcidiecézy" o odpustenie "za to, čo ste vytrpeli v priestore Cirkvi“. Ďalšiu takúto žiadosť adresoval veriacim, „ktorí pochybujú o Cirkvi, ktorí už nemôžu dôverovať zodpovedným a ktorých viera je zničená“. „Príliš dlho sme sa tiež nedokázali dostatočne sústrediť a pozrieť sa na farnosti, kde páchatelia pôsobili,“ povedal.

Kardinál zároveň odmietol obvinenia, že sa príliš bránil prijať takéto prípady: „Riešenie zneužívania v Cirkvi bolo a je pre mňa mimoriadne dôležité a nie je v rozpore s mojím pastoračným mandátom. Nebol a nie je mi ľahostajný. Mohol som konať viac a s väčším nasadením? Určite áno!,“ zdôraznil.

Ubezpečil, že ak si to dotknutí ľudia budú želať, bude sa snažiť vymieňať si s nimi názory pravidelnejšie ako doteraz: „Tu chcem byť viac prítomný. Pretože si vyčítam, že ešte stále dostatočne nevnímam perspektívu tých, ktorých sa to týka,“ povedal kardinál Marx.

Zdôraznil, že by sa mala "primerane pripomínať" aj pamiatka tých, ktorí boli postihnutí sexuálnymi zločinmi. "Teším sa na konzultácie s poradcami obetí a ďalšími osobami," vyhlásil nemecký hierarcha a dodal: „Mala by tu byť ochota uznať temné stránky, pretože to je signál, aby sme sa z nich poučili a aby sme boli obnovenou Cirkvou, ktorá je pre ľudí, a nie pre seba.“

Pokiaľ ide o jeho osobnú budúcnosť, kardinál uviedol, že aspoň zatiaľ zostane vo funkcii arcibiskupa. „Na svojej funkcii nelipnem,“ zdôraznil. Zároveň ubezpečil, že veľmi vážne predložil pápežovi svoju ochotu odstúpiť z tohto úradu. „František rozhodol inak a požiadal ma, aby som naďalej zodpovedne vykonával svoju službu,“ pripomenul mníchovský a freisingský metropolita.

Kardinál Reinhard Marx, arcibiskup Mníchova a Freisingu, priznal svoje zlyhanie pri riešení obetí sexuálneho zneužívania duchovnými.

„Najväčšou chybou Cirkvi je opomenutie tých, ktorých sa to týka,“ povedal na tlačovej konferencii.

Zdôraznil, že ako arcibiskup nesie zodpovednosť za činnosť arcidiecézy vrátane jej neschopnosti riešiť zneužívanie. „Som ochotný pokračovať v službe, ak to pomôže podniknúť ďalšie kroky k poctivejšiemu prepracovaniu situácie, k ešte väčšej pozornosti voči postihnutým a k reforme Cirkvi,“ dodal. Zároveň oznámil, že ak by on alebo iní nadobudli dojem, že by v tomto smere „viac prekážal ako pomáhal“, bude sa snažiť o diskusiu s príslušnými poradnými orgánmi a nechá sa kritizovať. „V synodálnej Cirkvi už nebudem robiť toto rozhodnutie sám so sebou,“ naznačil.

Sudca odstúpil z funkcie

Hlavný cirkevný sudca v Mníchove páter Lorenz Wolf medzitým oznámil, že pozastavuje výkon svojho úradu a povinností. Kardinál Marx v komentári k rozhodnutiu uviedol, že s ním súhlasím, a dodal, že „páter Vlk musí dostať príležitosť reagovať na obvinenia expertov a je na ňom, kedy a ako to urobí“.

Páter Wolf je jedným z najvplyvnejších cirkevných štátnikov v Bavorsku. Ako úradník je od roku 1997 zodpovedný za cirkevnú legislatívu v arcidiecéze Mníchov a Freising. Často sa zúčastňoval na prípadoch sexuálnych trestných činov ako druhá inštancia v mene Rímskej kúrie.

V správe WSW sa uvádza, že jeho konanie v dvanástich zo 104 prípadov „je dôvodom na kritiku". Cirkevní predstavitelia sa zdržali komentárov k jednotlivým prípadom, ale najali si právnych poradcov, ktorí spochybňujú legitímnosť vyšetrovania. Hlavným obvinením voči odborníkom je, že páter Wolf pri riešení týchto prípadov uprednostňuje záujmy obvinených pred záujmami údajných obetí.

50 žiadostí na novom kontaktnom mieste

Páter Christoph Klingan, generálny vikár arcidiecézy, na tlačovej konferencii uviedol, že na nové kontaktné miesto pre zneužívanie, ktoré arcidiecéza zriadila pred týždňom, sa už prihlásilo viac ako 50 ľudí. Medzi nimi je niekoľko obetí sexuálneho zneužívania. Páter Klingan opäť požiadal všetkých záujemcov, aby sa prihlásili. (Zdroj: E-kai)( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20220128044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]