[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica varuje pred trendmi popierania holokaustu a revizionizmu
P:3, 28. 01. 2022 13:01, ZAH

Vatikán 28. januára (RV) Pri príležitosti 77. výročia oslobodenia vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau stály pozorovateľ Svätej stolice pri OBSE varuje pred nebezpečnými deformáciami vrátane popierania holokaustu a revizionizmu, ktoré hrozia skresliť význam historickej pamäte.

V prejave na Stálej rade Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu P. Janusz Urbańczyk podporil dialóg ako nástroj boja proti predsudkom a varoval pred nebezpečenstvom „deformácií vrátane popierania holokaustu a revizionizmu“, ktoré „skresľujú význam pripomínania si tejto strašnej udalosti“ a vytvárajú priestor pre hrozbu antisemitizmu v Európe a inde.

Stály pozorovateľ Svätej stolice pri OBSE vo svojom prejave uviedol, že pripomínanie si týchto odporných udalostí zahŕňa dva prvky:

Najskôr si pripomíname oslobodenie vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau spojencami 27. januára 1945.

Po druhé, zamyslenie sa nad neľudským a mechanickým prenasledovaním a vyhladzovaním Židov nemeckým nacistickým režimom, ktoré vyústilo do šoa. Spáchané hrozné činy sú najdramatickejšou pripomienkou nebezpečenstva, ktoré predstavuje nerešpektovanie prirodzenej ľudskej dôstojnosti, a vyzývajú k spoločnému záväzku povedať: „Už nikdy viac!“

Pripomenul výzvu pápeža Františka v predvečer Dňa pamiatky obetí holokaustu, v ktorej vyzval pedagógov a mladých ľudí, aby si "pripomenuli túto tragickú historickú udalosť, aby sme mohli budovať budúcnosť, v ktorej ľudská dôstojnosť už nikdy nebude pošliapavaná rasistickými ideológiami".

„Tvárou v tvár dnešnému antisemitizmu môže dialóg slúžiť ako mocný nástroj boja proti predsudkom a podpory uznania ľudskej dôstojnosti,“ povedal.

Dialóg a pamäť

P. Urbańczyk vysvetlil, že dialóg podporuje stretnutia a vytvára príležitosti na spoznávanie judaizmu, „čím prekonáva predsudky a uznáva veľmi úzke väzby medzi všetkými členmi ľudstva“.

Tieto väzby, pokračoval, ktoré boli po stáročia bohužiaľ prehliadané, „nás dnes vyzývajú, aby sme sa priamo a osobne zapojili do budovania prostredia mieru a úcty pre všetkých“.

Z tohto pohľadu, povedal, spomienkové podujatie „umožňuje pamäti zohrávať dôležitú úlohu v procese formovania budúcnosti, v ktorej sa už nikdy nebude môcť opakovať nevýslovná nespravodlivosť šoa".

Dôležitosť úprimného spomínania sa tak stáva obzvlášť zrejmou s pribúdajúcim časom.

Nebezpečenstvo popierania holokaustu

P. Urbańczyk sa potom zamyslel nad nebezpečnými súčasnými tendenciami prekrúcať históriu - vrátane popierania holokaustu - a dezinformáciami - najmä v sociálnych médiách - ktoré majú "škodlivý vplyv na jednotlivcov a inštitúcie".

"Toto skresľovanie umožňuje, aby hrozba antisemitizmu číhala v Európe a inde," povedal a vyzval prítomných, aby sa usilovali o zachovanie skutočnej pamäti o holokauste.

„Ako zdôraznil pápež František: túto nevýslovnú krutosť si treba pripomínať a odsúdiť, aby zostala živou spomienkou a nikdy sa neopakovala,“ dodal.

P. Janusz Urbańczyk na záver potvrdil jednoznačný postoj Svätej stolice voči starým a novým formám antisemitizmu a vyjadril nádej, že toto výročie bude „podnetom na podporu ľudskej dôstojnosti a na odpor voči akýmkoľvek dezinformáciám, ktoré by túto dôstojnosť popierali“.( TK KBS, RV, ml; pz ) 20220128039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]