[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 05. 2024   Meniny má Júlia, Juliana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Český štatistický úrad zverejnil podrobnejšie dáta o sčítaní obyvateľov 
P:3, 28. 01. 2022 12:10, DOM

Praha 28. januára (TS ČBK) Český štatistický úrad (ČSÚ) zverejnil podrobnejšie údaje z minuloročného sčítania ľudu, ktoré spochybnili predtým uvádzané informácie o výraznom poklese počtu katolíkov. Výsledky sčítania naznačujú pomerne stabilný počet veriacich, píše Katolícky týdenník. 

Zmätok pri interpretácii údajov spôsobila tzv. otvorená otázka o náboženstve, do ktorej mohli ľudia uviesť neoficiálny názov svojej cirkvi. Česká biskupská konferencia pred sčítaním pripomenula, že je potrebné uvádzať cirkevnú príslušnosť názvom: Cirkev rímskokatolícka. „Hoci ČSÚ zároveň vyzval respondentov, aby čo najpresnejšie uviedli svoju náboženskú príslušnosť alebo cirkev, vyskytlo sa množstvo všeobecnejších položiek, ktoré nebolo možné priradiť ku konkrétnej cirkvi," vysvetlil hovorca ČSÚ Ján Cieslar a dodal, že úrad nie je oprávnený interpretovať údaje poskytnuté respondentmi.

V podrobnejšom prehľade tieto odpovede predstavujú kolónku "katolícka viera (katolík)", ktorú vyplnilo takmer 236 000 ďalších ľudí. V Českej republike sa teda ku katolíckej viere hlási takmer milión ľudí, čo je podobný počet ako pri sčítaní ľudu v roku 2011 (1,08 milióna). Ďalších 70 tisíc ľudí sa prihlásilo ku kresťanstvu bez rozdielu. 

„Žijeme v krajine, ktorá je už viac ako tri desaťročia známa ako najateistickejšia krajina na svete. Keď sa však pozriem do kolónky príslušnosti k cirkvám a náboženským spoločnostiam, čítam, že päťstopäťdesiatpäť obyvateľov Českej republiky sa hlási k ateizmu,“ poukazuje na jeden z údajov kardinál Dominik Duka.

Sociológ Jan Spousta dokonca interpretuje rozšírené výsledky sčítania ako stabilizáciu počtu veriacich. „Zdá sa, že pokles nie je taký dramatický, ako sa pôvodne uvádzalo. Údaje naznačujú, že počet veriacich jednej denominácie sa prelieva medzi jednotlivými kategóriami. To neplatí len pre rímskokatolícku cirkev, ale napríklad aj pre židovské náboženstvo. Niektorí sa hlásia k Federácii židovských obcí, mnohí iní "len" k judaizmu,“ vysvetľuje Spousta a dodáva, že je potrebné počkať na ďalšie podrobnosti zo strany CSO.

Článok vyšiel v Katolíckom týdeníku (5/2022) / Prevzaté zo stránky cirkev.cz / Krátené ( TK KBS, TS CBK, ml; pz ) 20220128035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]