[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán spresňuje motu proprio o zmenách predkoncilovej liturgie
P:3, 28. 01. 2022 09:25, DOM

Bratislava 28. januára (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska (KBS) prináša na internetovej stránke www.kbs.sk preklad odpovedí na najčastejšie otázky týkajúce Apoštolského listu motu proprio pápeža Františka Traditionis custodes o používaní rímskej liturgie spred reformy v roku 1970. Ide o sprievodný list, ktorý vypracovala Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí. K dispozícii sú TU.

Prefekt Kogregácie Arthur Roche predsedom biskupských konferencií píše, že po zverejnení apoštolského listu pápeža Františka vydaného vo forme motu proprio Traditionis custodes dostala Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí rôzne žiadosti o vysvetlenie správneho uplatňovania tohto listu. „Niektoré otázky boli vznesené z viacerých strán a častejšie. Preto po ich dôkladnom zvážení a po informovaní Svätého Otca a obdržaní jeho súhlasu teraz uverejňujeme odpovede na tie otázky, ktoré sa opakovali najčastejšie," uvádza Kongregácia.

Apoštolský list motu proprio pápeža Františka Traditionis custodes je dokument, ktorým sa nanovo definujú spôsoby používania predkoncilného misála. Pápež František sa po konzultácii so svetovými biskupmi rozhodol zmeniť pravidlá používania misála z roku 1962, ktoré jeho predchodca Benedikt XVI. pred štrnástimi rokmi liberalizoval ako „mimoriadny rímsky rítus“.

„Diecéznemu biskupovi ako moderátorovi, podporovateľovi a ochrancovi celého liturgického života v jemu zverenej partikulárnej cirkvi prináleží, aby reguloval liturgické slávenia vo svojej diecéze. Preto je v jeho výlučnej kompetencii povoliť vo svojej diecéze používanie Missale Romanum z roku 1962, podľa smerníc Apoštolskej stolice,“ píše sa v dokumente, ktorého preklad je na stránke KBS.( TK KBS, kbs, ml; pz ) 20220128023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]