[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 06. 2022   Meniny má Peter a Pavol; Petra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kultúrny potenciál Nitrianskeho hradu zvýšia aj vďaka dotáciii MIRRI
P:3, 26. 01. 2022 09:26, DOMDiecézne múzeum na nitrianskom hrade

Foto: Peter Zimen


Nitra 26. januára (TK KBS) Nezisková organizácia Castellum, n.o., ktorej zriaďovateľom je Biskupstvo Nitra, získalo dotáciu z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky. Názov projektu znie „Zhodnotenie kultúrneho potenciálu NKP Nitriansky hrad v regióne prostredníctvom investícií do kultúrnej infraštruktúry miesta“. Jeho cieľom je zabezpečenie technického vybavenia na Nitrianskom hrade pre efektívnejšie využívanie kultúrneho potenciálu miesta dobudovaním technicko – kultúrnej infraštruktúry.

V rámci Diecézneho múzea pôjde o úpravu už existujúcich vnútorných priestorov, úpravy elektroinštalácie, kamerového systému a ďalších bezpečnostných prvkov. To umožní celoročné vystavenie majestátneho katedrálneho betlehema od Georga Bergmeistera, či expozíciu historických mincí a hudobných nástrojov. Budú doplnené aj nové interaktívne prvky v podobe projekcie na stenu a ozvučenie priestorov. Vynovená a modernizovaná expozícia múzea bude pre verejnosť opäť sprístupnená v marci. Do konca februára bude múzeum pre práce zatvorené.

Okrem vylepšení v Diecéznom múzeu pôjde investícia aj do modernizácie bezpečnostného systému Diecéznej knižnice, rekonštrukcie ozvučovacieho systému v Gotickej priekope, obstarania najmodernejšieho 3D exteriérového projektoru pre lepšie filmové zážitky počas premietaní v Gotickej priekope s možnosťou tvorby videomappingu na múry Nitrianskeho hradu. Projekt umožní aj realizáciu vylepšenia na východnom bastióne hradu v okolí hradnej studne, kde sa bude môcť vďaka nemu inštalovať snímateľné prestrešenie, resp. tienenie terasy bastiónu.

Verejnosť sa teda má na čo tešiť, lebo vďaka jeho realizácii sa napr. do Diecéznej knižnice dostanú väčšie skupiny návštevníkov, predĺži sa doba pobytu turistov na Nitrianskom hrade vďaka rozšíreniu expozícií múzea, bude kvalitne ozvučená Gotická priekopa, informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký.

Investícia v hodnote takmer 50 tisíc eur tak umožní zlepšiť kultúrnu infraštruktúru Nitrianskeho hradu. Organizácia Castellum tak zmodernizuje kultúrnu infraštruktúru Nitrianskeho hradu, ktorá rokmi zostarla a umožní tak efektívne reagovať na aktuálne trendy v oblasti rozvoja kultúry, sprístupňovania hmotného i nehmotného kultúrneho dedičstva, či turizmu v tak atraktívnej lokalite, akým je aj starobylá Nitra s dominantou bohatou na kultúrny potenciál, akým je Nitriansky hrad.( TK KBS, tu, ml; pz ) 20220126012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním