[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Report o zneužívaní v Mníchove: Benedikt XVI. objasňuje svoje vyhlásenie
P:3, 25. 01. 2022 12:43, ZAH

Vatikán 25. januára (RV) Ako čítame vo vyhlásení, v čase, keď bol arcibiskupom Mníchova a Freisingu, sa - opačne ako sa tvrdilo predtým - zúčastnil na stretnutí ohľadom kňaza obvineného zo zneužívania, v každom prípade sa tam však nehovorilo o nejakej jeho činnosti v pastorácii. Emeritný pápež, ktorý sa ospravedlňuje za chybu, sa vyše tisícstranovú správu snaží rýchlo prečítať a vydá podrobné vyhlásenie.

Benedikt XVI. korigoval svoje vyjadrenie týkajúce sa čerstvého reportu o riešení prípadov zneužívania v nemeckej arcidiecéze Mníchov a Freising. Vo vyhlásení, ktoré pre agentúru KNA poskytol jeho osobitný sekretár arcibiskup Georg Gänswein, emeritný pápež potvrdzuje, že opačne ako sa tvrdilo predtým sa v dobe, keď bol mníchovským arcibiskupom (1977-1982) zúčastnil na zasadnutí ordinariátu, konanom 15. januára 1980.

Chyba – ako sa píše v nóte – nebola „zo zlého úmyslu, ale bola dôsledkom nedopatrenia pri redakčnom spracovaní jeho stanoviska. Ako sa to mohlo stať, objasní v stanovisku, ktoré predloží neskôr. Je mu veľmi ľúto tejto chyby a prosí o ospravedlnenie“.

V každom prípade – upresňuje sa vo vyhlásení – „však zostáva objektívne správne, ako to vyplýva z dokumentácie, tvrdenie, podľa ktorého v priebehu tohto zasadania nebolo prijaté žiadne rozhodnutie vo veci nejakého zamestnania dotyčného kňaza na poli pastorácie. Skôr tu išlo čisto o vyhovenie žiadosti poskytnúť mu ubytovanie v Mníchove v období jeho terapeutickej liečby“.

Emeritný pápež, ktorý bude mať 16. apríla 95 rokov a ktorý počas svojho pontifikátu dôrazne bojoval proti pliage zneužívania, ako to mnohokrát zdôraznil pápež František, preto vydá ohľadom reportu vyhlásenie. V súčasnosti, ako sa píše v nóte pre KNA, sa ho snaží rýchlo prečítať, ale žiada o pochopenie skutočnosti, že na jeho kompletné preskúmanie bude potrebovať čas, „vzhľadom na svoj vek a zdravotný stav, ale aj vzhľadom na rozsah dokumentu“: ide totiž o viac ako 1000 strán. Hovorí, že to, čo doteraz prečítal, ho napĺňa „hanbou a bolesťou nad utrpením spôsobeným obetiam“. Nakoniec hovorí, že je mu „veľmi blízka jeho bývalá arcidiecéza, z ktorej pochádza, a jej záväzok vyjasniť veci. Myslí najmä na obete, ktoré museli znášať sexuálne zneužívanie a ľahostajnosť.“

(Zdroj: VaticanNews)( TK KBS, RV , jb; rp ) 20220125021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]