[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 11. 12. 2023   Meniny má Hilda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Keď čítaš Božie slovo, v tvojej duši nastupuje „dnes"
P:3, 23. 01. 2022 15:48, ZAH

Vatikán 23. januára (RV) Pri modlitbe Anjel Pána na 3. cezročnú nedeľu, ktorá sa slávi ako Nedeľa Božieho slova, sa Svätý Otec pozval veriacich k pravidelnému kontaktu s Božím slovom, prežívaným nie ako minulosť, ale ako Božie „dnes“. Vyslovil aj osobitnú výzvu k modlitbe za pokoj na Ukrajine a navrhol na tento úmysel osobitný deň modlitby v najbližšiu stredu 26. januára.

„Keď čítaš Božie slovo, v tvojej duši nastupuje „dnes“, ak ho dobre chápeš,“ vysvetlil Svätý Otec s poukázaním na Ježišovo prvá kázanie v nazaretskej synagóge. Pri príležitosti Nedele Božieho slova zvlášť poďakoval kazateľom za ich službu a povzbudil ich, aby ich kázňam nechýbalo „pomazanie Duchom Svätým“. Všetkým veriacim pápež odporúčal vytvoriť si návyk denného čítania úryvku z evanjelia a tento rok osobitne z Lukášovho „evanjelia milosrdnstva“.

Po modlitbe Anjel Pána pápež František vyzdvihol životný príklad nových blahoslavených, štyroch mučeníkov Salvádoru:

„Drahí bratia a sestry, včera boli v San Salvadore blahorečení jezuitský kňaz Rutilio Grande García a dvaja laickí spoločníci, a františkánsky kňaz Cosme Spessotto, mučeníci za vieru. Stáli pri chudobných, vydávali svedectvo o evanjeliu, pravde a spravodlivosti až po vyliatie svojej krvi. Nech ich hrdinský príklad vzbudí v každom túžbu byť odvážnym tvorcom bratstva a pokoja. Zatlieskajme novým blahoslaveným!“

Osobitnou výzvou s vyhlásením dňa modlitby za pokoj reagoval Svätý Otec na napätú situáciu a nárast hrozby ozbrojeného konfliktu okolo východnej hranice Ukrajiny:

„So znepokojením sledujem nárast napätí, ktoré hrozia zasadiť nový úder pokoju na Ukrajine a spochybňujú bezpečnosť európskeho kontinentu s ešte širšími dôsledkami.

Vrúcne vyzývam všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa modlili k všemohúcemu Bohu za to, aby každý politický krok a iniciatíva slúžili ľudskému bratstvu, skôr než straníckym záujmom. Ten, kto presadzuje vlastné ciele na úkor iných, znevažuje vlastné povolanie človeka, pretože všetci sme boli stvorení ako bratia.

Z tohto dôvodu a s obavami vzhľadom na súčasné napätia navrhujem, aby budúca streda 26. januára bola dňom modlitby za pokoj.“

Pápež pripomenul aj prebiehajúci ekumenický týždeň a dal do povedomia svoje nedávne rozhodnutie zaradiť medzi učiteľov Cirkvi sv. Ireneja z Lyonu, biskupa, mučeníka a veľkého teológa 2. storočia:

„V kontexte Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov som prijal návrh, ktorý prišiel z viacerých strán, a vyhlásil som sv. Ireneja z Lyonu za učiteľa univerzálnej Cirkvi.

Náuka tohto svätého pastiera a učiteľa je ako most medzi Východom a Západom: preto ho označujeme za Učiteľa jednoty, Doctor Unitatis. Nech nám Pán dá na jeho príhovor, aby sme pracovali všetci spoločne na plnej jednote kresťanov.“

Pápež napokon pozdravil z okna Apoštolského paláca pútnické skupiny z rôznych krajín, prítomné na námestí, medzi nimi aj talianskych skautov a skupinu Argentínčanov. Rozlúčil sa tradičným spôsobom:

„Prajem vám všetkým peknú nedeľu. A prosím, nezabudnite sa za mňa modliť. Dobrú chuť k obedu a dovidenia.“

Príhovor pred modlitbou Anjel Pána

23. januára 2022, 3. cezročná nedeľa

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

V evanjeliu dnešnej liturgie vidíme Ježiša, ako začína svoju kazateľskú činnosť (porov. Lk 4,14-21): je to prvé Ježišovo kázanie! Odchádza do Nazaretu, kde vyrastal, a zúčastňuje sa na modlitbe v synagóge. Vstane, aby čítal, a vo zvitku proroka Izaiáša nájde úryvok o Mesiášovi, ktorý hlása posolstvo útechy a oslobodenia pre chudobných a utláčaných (porov. Iz 61,1-2). Keď dočítal, «oči všetkých sa upreli na neho»  (v. 20). A Ježiš sa prihovára slovami: «Dnes sa splnilo toto Písmo»  (v. 21).

Zamyslime sa nad týmto dnes. Je to prvé slovo Ježišovho kázania v podaní Lukášovho evanjelia. Vyslovené Pánom, označuje to „dnes“, ktoré prechádza každou dobou a zostáva vždy platné. Božie slovo je vždy „dnešok“. Nastupuje „dnes“: keď čítaš Božie slovo, v tvojej duši nastupuje „dnes“, ak ho dobre chápeš. Dnes. Izaiášovo proroctvo pochádzalo spred stáročí, no Ježiš ho «v sile Ducha» (v. 14) robí aktuálnym a predovšetkým ho privádza k naplneniu a naznačuje spôsob, ako prijať Božie slovo: dnes. Nie ako nejaký dávny príbeh, nie: dnes. Dnes hovorí k tvojmu srdcu.

Ježišovi krajania sú jeho slovom zasiahnutí. Aj keď mu, zahmlení predsudkami, neveria, uvedomujú si, že jeho učenie je iné ako učenie ostatných učiteľov (porov. v. 22): cítia, že v Ježišovi je niečo viac. Čo také? Je tam pomazanie Duchom Svätým. Niekedy sa stáva, že naše kázne a naše vyučovania zostávajú všeobecné, abstraktné, nedotýkajú sa duše a života ľudí. Prečo? Pretože im chýba sila tohto „dnes“, toho, čo Ježiš mocou Ducha „napĺňa zmyslom“, to je to „dnes“. Dnes k tebe hovorí. Áno, niekedy človek počúva bezchybné prednášky, dobre zostavené prejavy, ktoré však srdcom nepohnú, a tak všetko zostáva ako predtým.

Aj mnoho homílií –  hovorím to úctivo, ale s bolesťou – je abstraktných, a namiesto aby dušu prebudili, ju uspávajú. Keď veriaci začínajú pozerať na hodinky: „Kedy toto skončí?“ Uspávajú dušu. Kázanie je vystavené tomuto riziku: bez pomazania Duchom ochudobňuje Božie slovo, upadá do moralizovania alebo abstraktných pojmov; prezentuje evanjelium s odstupom, akoby bolo mimo času, ďaleko od reality. A toto nie je cesta.

Ale také slovo, v ktorom nepulzuje sila toho „dnes“, nie je hodné Ježiša a nepomáha životu ľudí. Preto kto káže – prosím  vás – je prvým, kto musí zakúsiť Ježišovo „dnes“, aby ho tak mohol komunikovať do „dnes“ tých druhých. A ak chce robiť prednášky, konferencie, nech to robí, ale inde, nie v čase homílie, kde musí predložiť Slovo tak, aby otriaslo srdcia.

Drahí bratia a sestry, v túto Nedeľu Božieho slova by som chcel poďakovať kazateľom a ohlasovateľom evanjelia, ktorí zostávajú verní Slovu, ktoré otriasa srdce, a ktorí zostávajú verní tomu „dnes“. Modlime sa za nich, aby žili Ježišovo dnes, tú lahodnú silu jeho Ducha, ktorá robí Písmo živým. Božie slovo je totiž živé a účinné (porov. Hebr 4,12), mení nás, vstupuje do našich udalostí, osvetľuje náš každodenný život, potešuje a vnáša poriadok. Pamätajme: Božie slovo premieňa hocaký deň na to dnes, v ktorom k nám hovorí Boh.

A tak berme do rúk Evanjelium, každý deň malý úryvok na čítanie, aj opakovane. Noste si Evanjelium vo vrecku alebo v taške, aby ste ho cestou čítali, v ktorejkoľvek chvíli, a čítali ho pokojne. Časom zistíme, že tie slová sú ako ušité pre nás, pre náš život. Pomôžu nám prijať každý deň s lepším, pokojnejším pohľadom, pretože keď evanjelium vstupuje do dneška, napĺňa ho Bohom.

Rád by som vám niečo navrhol. V nedele tohto liturgického roka sa ohlasuje Lukášovo evanjelium, Evanjelium milosrdenstva. Prečo si ho neprečítať aj osobne, celé, každý deň jeden malý úsek? Malý úsek. Dôverne sa zoznámme s evanjeliom, prinesie nám novosť a radosť z Boha!

Božie slovo je tiež majákom, ktorý vedie synodálnu cestu rozbehnutú v celej Cirkvi. Keď sa snažíme načúvať jeden druhému, pozorne a s rozlišovaním – pretože tam nejde o robenie prieskumu názorov, nie, ale o rozlišovanie Slova, – počúvajme spoločne Božie slovo a Ducha Svätého. A nech nám Panna Mária vyprosí vytrvalosť, aby sme sa každý deň sýtili evanjeliom.

(Preklad: Slovenská redakcia VR)( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20220123002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]