[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Trnave sa rozlúčili so zosnulým jezuitom P. Jurajom Dolinským, SJ
P:3, 21. 01. 2022 20:05, DOM

Trnava 21. januára (TK KBS) V piatok 21. januára sa spolubratia zo Spoločnosti Ježišovej, rodina, univerzitná obec v Trnave, priatelia, kňazi, rehoľníci a široká verejnosť prišli rozlúčiť s P. Jurajom Dolinským SJ, ktorý náhle zomrel 15. januára v Prešove. Svätej omši v Katedrále sv. Jána Krstiteľa, ktorá bola spojená s pohrebnými obradmi, predsedal trnavský arcibiskup Ján Orosch.

V homílii sa prítomným prihovoril P. Jozef Šuppa SJ, ktorý okrem iného povedal:

„Niektorých ľudí si viac ceníme až vo chvíli keď ich strácame, tak by to mohlo byť aj pri nečakane rýchlom odchode P. Juraja. Pre nás jeho nečakaný odchod nie je stratou, ale príležitosťou poďakovať Pánu Bohu za dar kňazského, rehoľného aj profesionálneho života. Poďakovať aj jemu samému za všetko to pekné a krásne, čo nám daroval svojim životom.

P. Juraj spoznal a uveril v lásku, ktorou nás Boh miluje, preto jeho život ani jeho smrť nezívajú prázdnotou. Svoj život naplnil láskou, ktorú znásobil talentami vo svojom povolaní kňaza, rehoľníka, profesora či dobrého a radostného človeka, ktorý aj posledné chvíle prežíval vo sviatostnej službe druhým a v ochote láskavo pomáhať.

Jeho náhly odchod nás učí, že život sa nemeria dĺžkou rokov ale hodnotami, ktorými žijeme. Podľa Kristovho evanjelia tými najlepšími hodnotami je láska plná pokornej úcty a viera vo večný, nový život“.

Na konci zádušnej svätej omše sa prihovorili krstný syn Andrej Luprich, rektor Trnavskej univerzity, profesor René Bílik, spolužiak zo seminára P. Pavol Kruták SVD, provinciál Spoločnosti Ježišovej na Slovensku P. Jozef  Šofranko SJ, ako aj predsedajúci arcibiskup Ján Orosch.

Zazneli krásne a silné slová vďaky za P. Juraja. Charakterizovali ho ako pokojného, chápavého kňaza, rehoľníka, veselého jezuitu, múdreho spovedníka, profesora cirkevných dejín, ktorý sa zapíše do dejín, nadšeného záhradníka, človeka, ktorého srdce videlo v komkoľvek priateľa. Charakterizovalo ho slovo služba. Bol správny, úprimný jednoduchý, ale hlavne blízky. Originál, ktorý vstúpil do životov mnohých.

Na záver provinciál Šofranko poďakovania všetkým, ktorí pomohli pripraviť a zorganizovať pohrebné obrady a  poprosil o modlitby za dušu P. Juraja Dolinského i za Spoločnosť Ježišov.

Po svätej omši nasledovali pohrebné obrady na cintoríne na Kamennej ceste v Trnave, ktoré viedol páter provinciál. Telesné ostatky Pátra Juraja Dolinského SJ boli napokon uložené do miestnej jezuitskej hrobky.

TK KBS informoval P. Peter Buša SJ

K správe bolo vydané FOTO( TK KBS, pbu; ml ) 20220121042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]