[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európski biskupi vyzývajú na pokojné riešenie napätia na Ukrajine
P:3, 21. 01. 2022 18:26, ZAH

Vatikán 21. januára (RV) Rada biskupských konferencií Európy (CCEE) vydala apel v súvislosti s napätou situáciou na Ukrajine, pri ktorej hraniciach zhromažďuje Rusko armádne sily. Obracajú sa na vlády a kresťanov vyzývajú k modlitbe. Text výzvy prinášame v plnom znení.

V dokumente s podpisom predsedu inštitúcie, vilniuského arcibiskupa  Gintarasa Grušasa, európski biskupi vyjadrujú Ukrajine blízkosť a pridávajúc sa k hlasu Svätého Otca žiadajú vládnych predstaviteľov, aby našli prijateľné a trvalé riešenia založené na dialógu a vyjednávaní, bez použitia zbraní.  Kresťanov vyzývajú k modlitbe za dar pokoja pre Ukrajinu.

Prinášame plné znenie apelu predsedu CCEE:

„Predsedníctvo Rady európskych biskupských konferencií, dávajúc hlas biskupom európskeho kontinentu, chce v tejto dramatickej chvíli napätia okolo Ukrajiny vyjadriť svoju blízkosť cirkvám, ktoré sú na Ukrajine i všetkým jej obyvateľom a vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo krajinu čeliacu nebezpečenstvu ruskej vojenskej ofenzívy.

Zatiaľ čo celé medzinárodné spoločenstvo interpretuje konanie ruských vojenských síl ako reálnu hrozbu pre mier na celom svete, my v tomto čase strachu a neistoty o budúcnosť krajiny objímame našich bratov a sestry vo viere i všetok ukrajinský ľud.

Počuli sme hlas Svätého Otca Františka, ktorý opakovane vyjadril svoju otcovskú blízkosť „drahej Ukrajine“ a vyzval mocných sveta, aby krízu riešili „prostredníctvom seriózneho medzinárodného dialógu, a nie pomocou zbraní“ (Anjel Pána, 12. decembra 2021). Okrem toho vo svojom nedávnom príhovore diplomatickému zboru akreditovanému pri Svätej stolici zdôraznil, že „vzájomná dôvera a ochota k pokojnej diskusii musia inšpirovať všetky zainteresované strany, aby našli prijateľné a trvalé riešenia na Ukrajine...“ (Príhovor diplomatickému zboru, 10.01.2022).

Aj my, ako duchovní pastieri európskeho kontinentu chceme vyzvať vedúcich predstaviteľov krajín, aby nezabúdali na tragédie svetových vojen minulého storočia a aby sa bránilo medzinárodné právo a nezávislosť a územná suverenita každej krajiny. Spolu so Svätým Otcom chceme požiadať vlády, aby „našli prijateľné a trvalé riešenia na Ukrajine“ založené na dialógu a vyjednávaní a bez použitia zbraní.

V tejto mimoriadne citlivej chvíli prosíme kresťanov, aby sa modlili za dar pokoja na Ukrajine, aby sa zodpovední naplnili „nákazlivým“ dobrom pokoja a aby sa kríza prekonala výlučne prostredníctvom dialógu.“( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220121040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]