[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cyrilovi Vasiľovi SJ, udelili čestný rad III. stupňa hieromučeníka Tedora Romžu
P:3, 21. 01. 2022 09:29, DOM

Košice 21. januára (TK KBS) Arcibiskupovi-košickému eparchiálnemu biskupovi vladykovi Cyrilovi Vasiľovi SJ, udelili čestný rad III. stupňa hieromučeníka Tedora Romžu, ako výraz vďačnosti za podporu a rozvoj Mukačevskej eparchie, najmä počas uplynulého jubilejného roka Mukačevskej eparchie. Na sviatok Svätého Bohozjavenia podľa juliánskeho kalendára, 19. januára, vladyka Cyril predsedal slávnostnej archijerejskej liturgii v katedrálnom chráme Povýšenia svätého Kríža v Užhorode. Do materskej eparchie prišiel na pozvanie jej terajšieho apoštolského administrátora, vladyku Níla Luščáka OFM.

V homílii vladyka Cyril vychádzal z názvu sviatku Teofánia – Bohozjavenie. Poukázal na mnohé udalosti zo Starého Zákona, kedy sa Boh tajomným spôsobom zjavoval svojmu ľudu. Nový Zákon nám ukazuje už vteleného Boha, Ježiša Krista, ktorý zostupuje do vôd Jordánu, aby sa všetko zjednotilo s Bohom.  Vladyka Cyril vyzval prítomných, aby sa všetci stali živou Epifániou.

Blažený Teodor bol prvým novodobým mučeníkom z územia bývalého Česko-Slovenska, ku ktorému až do bezprávneho pripojenia k Sovietskemu zväzu v roku 1945 patrila aj Zakarpatská Ukrajina. Teodor Romža bol česko-slovenský občan, čestný Rusín, zahynul rukou komunistických vrahov.

Podľa plánov rozpracovaných nariadeniami Stalina v roku 1945, bola predvídaná úplná likvidácia Gréckokatolíckej cirkvi. Kňazi a veriaci sa museli zjednotiť s Ruskou pravoslávnou cirkvou. Nakoľko biskup Teodor Romža odmietol spolupracovať s ateistickou komunistickou vládou a bránil jednotu s Katolíckou cirkvou a k tomu pozýval veriacich aj duchovenstvo, stal sa prekážkou v realizácii likvidačného plánu. Vladyku Teodora nemohli obviniť zo žiadnych, ani vymyslených priestupkov, preto v najvyšších inštanciách vlády bolo prijaté rozhodnutie o likvidácii biskupa. K tomuto využili príležitosť biskupskej cesty, počas ktorej bola zinscenovaná dopravná autonehoda - na biskupský kočiar narazilo veľké nákladné auto. Biskup a jeho sprievod boli ťažko zranení a odviezli ich do nemocnice. Ale tu na neho už čakal generál štátnej bezpečnostnej služby, ktorý zorganizoval otrávenie biskupa. Biskup Teodor svedomito išiel na mučenícku smrť. Jeho príklad nasledoval veľký počet kňazov a veriacich, ktorí zostali verní Apoštolskému stolcu. Svätý Otec pri návšteve Ukrajiny 27. júna 2001 vyhlásil biskupa Teodora za blahoslaveného.

Informoval Jozef Havrilčák( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20220121034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]