[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 11. 12. 2023   Meniny má Hilda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Misijnom dome sv. Arnolda Janssena pripravili hodovú slávnosť
P:3, 19. 01. 2022 11:29, DOM

Bratislava 19. januára (TK KBS) V Misijnom dome sv. Arnolda Janssena v Bratislave, ku ktorému patrí kostol zasvätený tomuto svätcovi (v liturgickom kalendári sa slávi 15. januára), slávili v nedeľu „hodovú slávnosť“. Vďaka uvoľneniu opatrení v poslednom týždni bolo možné zúčastniť sa sto ľudom na každej svätej omši, pričom sa slávili štyri (tri dopoludnia a jedna večer).

Kazateľmi prvých slávení boli spolubratia z Nitry, dvaja bývali rektori Misijného domu (P. Ján Kušnír, SVD a P. Jozef Strečka, SVD) a provinciál P. Pavol Kruták. Sväté omše boli sprevádzané spevom a hraním zboru a organistami kostola, vôňou kadidla, nechýbal slávnostný sprievod či spievanie „pápežskej hymny“. )

V kázňach sa rozoberal život a príklad zakladateľa Spoločnosti Božieho Slova. Opäť sa vyzdvihovala jeho nezlomná dôvera v Božiu vôľu a ochota plniť ju. K tomuto cieľu ho viedla silná zbožnosť (množstvo času na kolenách a v modlitbe) a zároveň ohromná pracovná vyťaženosť (tisíce napísaných listov, založenie troch kongregácií, neustále stavebné práce, behanie po úradoch a pod.), píšu verbisti.

V kázňach sa spomínalo aj na začiatky samotného Misijného domu v Petržalke, nakoľko sa pripomínalo 20. výročie jeho posviacky (toto výročie síce pripadalo už na september minulého roka, ale kvôli vtedajším opatreniam a tiež návštevy pápeža Františka sa jeho slávenie presunula na dnes).

Kvôli, či skôr vďaka nepriaznivým okolnostiam, sa pred dvadsiatimi rokmi hľadalo miesto pre nový formačný dom, ktorý by slúžil na výchovu nových misionárov. Ten nakoniec našiel svoje miesto, a to v opustenej, už značne zničenej a bezdomovcami obývanej škôlke. Mnohí okolití obyvatelia spomínajú, aké bolo to miesto vtedy zanedbané a dokonca nebezpečné. Oproti tomu je dnes okolie Misijného domu upravené, neustále obnovované a najmä využívané tak ľuďmi z farnosti, ako aj tými zo susedstva.

Časový úsek posledných desiatich rokov bolo dnes možné nahliadnuť v brožúrke, ktorá bola k tejto udalosti pripravená, a ktorá obsahuje fotky z udalostí a momentov, ktoré sa za jednotlivé roky udiali. Každý si ju mohol po svätej omši vziať domov ako pamiatku na tento deň a nejeden sa v nej aj našiel. Okrem toho bolo vytvorené krátke video, ktoré zachytáva celých 20 rokov histórie Misijného domu, na jednej strane zmeny samotného areálu a zariadenia domu, na druhej strane samotných misionárov, ktorý už prešli, či ešte prechádzajú svojou formáciou, prípravou na svoju misiu. Nechýbalo agapé.

„V prvom rade ďakujeme Svätému Trojjedinemu Bohu za to, že si vybral nás verbistov, aby mohol zviditeľniť svoju prítomnosť v tomto mieste. S vďačnosťou si spomíname na všetkých, ktorí pomohli dokončiť toto Božie dielo, aj tým, ktorí mu svojou prítomnosťou, svojimi modlitbami a príspevkami napomáhajú, aby mohlo pokračovať vo svojom poslaní a misii podľa potrieb času,“ uviedol rektor Misijného domu P. Johny Ambattu.

Zdroj: verbisti.sk / Upravené( TK KBS, verb, ml; pz ) 20220119026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]