[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 06. 2022   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Óscar Maradiaga: Sme v novej fáze Františkovho pontifikátu
P:3, 19. 01. 2022 09:05, ZAH



Vatikán 19. januára (E-kai) Sme v novej fáze Františkovho pontifikátu, nie na jeho konci, myslí si honduraský kardinál Óscar Rodríguez Maradiaga. V marci uplynie deväť rokov od zvolenia kardinála Jorgeho Maria Bergoglia za pápeža.

Koordinátor Rady kardinálov, ktorú František zriadil, aby mu pomohla riadiť Cirkev a pripraviť reformu Rímskej kúrie, poukázal na to, že jednou z najťažších otázok, ktoré je potrebné vyriešiť, je zjednotenie finančných bilancií všetkých inštitúcií spojených s vatikánskym štátom, aby sa uľahčila kontrola a zabránilo sa zneužívaniu, zdvojovaniu právomocí a prípadným škandálom.

Jedným z krokov, ktoré bolo potrebné urobiť, bolo dať do poriadku Inštitút pre náboženské diela, tzv. vatikánsku banku. „Reforma sa začína v hospodárstve. Napríklad bolo potrebné zlikvidovať množstvo účtov, ktoré tam nemali byť, ale slúžili na iné účely, napríklad na ukrývanie finančných prostriedkov pred talianskym štátom,“ uviedol.

Zdôraznil, že František verne dodržiava usmernenia vyplývajúce zo stretnutí kardinálov pred konkláve, na ktorom bol zvolený za pápeža. Tam definovali niektoré kroky, ktoré by mal nový pápež podniknúť.

Jedným z nich bolo vytvorenie Rady kardinálov ako poradného orgánu, ktorá sa stala jedným z prvých Františkových rozhodnutí. Išlo o to, aby sa pápež mohol spoľahnúť na skupinu kardinálov "z terénu" a aby sa k nemu informácie dostávali nielen prostredníctvom apoštolských nunciatúr a Štátneho sekretariátu Svätej stolice.

Podľa kardinála Maradiagu František reformoval na troch úrovniach: duchovnej - prostredníctvom svojich gest a podujatí, ako je Jubileum milosrdenstva; ekleziologickej - keď vyzval Cirkev, aby uvažovala o synodalite; a inštitucionálnej - prostredníctvom zmien v dikastériách, podpory ekonomickej transparentnosti a boja proti sexuálnemu zneužívaniu v Cirkvi.

Koordinátor Rady kardinálov zdôraznil, že veľká časť tejto práce sa už začala, zatiaľ čo tí, ktorí tvrdia, že František ju už dokončil, sa mýlia.

„Niektorí hovoria, že prebieha záverečná fáza pontifikátu. Ja hovorím 'nie': toto je nová etapa pontifikátu,“ zdôraznil 79-ročný kardinál. Podľa neho je teraz potrebný ďalší, delikátny krok, ktorý spočíva v konsolidácii reforiem prostredníctvom menovaní. Vytvoreným inštitúciám sa končí skúšobná doba a prichádza chvíľa vybrať ľudí, ktorí ich posilnia, vysvetlil kardinál Maradiaga.

Zdroj: E-kai



( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20220119018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním