Bratislava/Banská Bystrica 19. januára (TK KBS) Skúsenosť so šikanovaním v poslednom roku má viac než štvrtina detí vo veku od 9 do 17 rokov. Aj táto informácia zaznela v pondelkovej relácii Rádia Lumen Zaostrené. Venoval sme sa v nej prípadu z Miloslavova, kde skupina tínedžerov podľa medializovaných informácií napadla mladé dievča. Celý incident si mali pritom nahrať na telefón a neskôr zverejniť na sociálnej sieti. Reláciu si vypočul aj redaktor Rádia LUMEN Peter Štancel.
Pandémia priviedla aj deti do situácie, ktorú doteraz nepoznali a rôzne obmedzenia mohli zapríčiniť znudenie detí. V relácii Zaostrené to povedala psychologička a riaditeľka občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia Iveta Schusterová: „Potrebovali mať spätnú väzbu, potrebovali niekam patriť a to prežívanie sa zhoršilo. A mohli sa začať doma nudiť, čo je jeden z možných motívov, prečo vlastne šikanovanie vznikne alebo prečo teda mladí ľudia šikanujú. Mladý človek chce na seba upútať pozornosť. A deti reagujú častokrát tak, že chcú zakryť svoj strach alebo ukázať aj svoje fyzické schopnosti.“
Ďalším hosťom relácie Zaostrené bol Juraj Holdoš z Katedry psychológie Filozofickej fakulty na Katolíckej univerzite v Ružomberku. S kolegami skúmali ako deti vo veku od 9 do 17 rokov používajú počítače a trávia voľný čas. Na vzorke viac ako 1400 detí zistili, že najviac sa šikana vyskytuje v Bratislavskom kraji, najmenej na východnom Slovensku. „Z nášho výskumu vychádza, že skúsenosť so šikanovaním v poslednom roku má viac než štvrtina detí vo veku od 9 do 17, konkrétne 26%. Dievčatá boli obeťou šikanovania častejšie ako chlapci, 27% oproti 25%.“
Celú reláciu Zaostrené si môžete vypočuť z archívu Rádia LUMEN.
Zdroj: Rádio LUMEN, Peter Štancel