[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 11. 2023   Meniny má Henrieta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Druhý Peter na Luníku IX - svedectvo biskupa Vladimíra Feketeho
P:3, 19. 01. 2022 07:25, ZAH

Vatikán 19. januára (RV) Návrat k stretnutiu pápeža s rómskou komunitou na Slovensku podaný očami saleziánskeho biskupa Vladimíra Feketeho, apoštolského prefekta v Azerbajdžane prinášame ako podcast Vatikánskeho rozhlasu.

„Vy v Cirkvi nie ste na okraji... Vy ste v srdci Cirkvi.“ – To sú slová  Svätého Otca Františka pri stretnutí s rómskou komunitou 14. septembra 2021 na košickom sídlisku Luník IX. O živé reportážne spomienky sa podelil Mons. Vladimír Fekete z rehole saleziánov, ktorý na Luníku sprevádzal pápeža Františka celkom zblízka a ešte pred jeho príchodom slávil s celým zhromaždením svätú omšu.

Mons. Vladimír Fekete žije dlhodobo v Azerbajdžane, kde je ako apoštolský prefekt biskupom tamojšej katolíckej komunity. Keď v polovici januára navštívil Vatikán spolu s delegáciou Azerbajdžanu, aj popri programe prijal pozvanie Slovenskej redakcie Vatikánskeho rozhlasu a podelil sa so svojím prežívaním veľkého dňa spred štyroch mesiacov.

O svojom prežívaní  návštevy pápeža hovorí s plným ponorom do deja (link):

„Sedím hneď blízko neho, a tak môžem vidieť a registrovať, že na tvári nevidno nejaké veľké známky únavy. Hoci má za sebou účasť na eucharistickom kongrese v Budapešti, bohatý program v Bratislave a Prešove, teda celé tri dni vyplnené vystúpeniami a stretnutiami s ľuďmi, jeho tvár vyžaruje pokoj a vnútornú radosť.

Priam hmatateľne je z nej cítiť, že je tu rád, že sa nachádza práve teraz a práve tuná. Jediné, čo ho azda mohlo zamrzieť bolo podľa mňa to, že pre krátkosť času nemohol na Luníku zísť z pódia a osobne sa pozdraviť s ľuďmi, ktorí tam prišli, tak ako to zvykne robiť na Námestí sv. Petra: podať ruku, usmiať sa, pohladiť dieťa.

Stojí uprostred Luníka, plného biedy, výkričníkov a otáznikov. Druhý Peter. A v ňom priam hmatateľne cítim prítomnosť Ježiša Krista. Bez posudzovania a odsudzovania chýb minulosti alebo prítomnosti, očami plnými súcitu a spoluúčasti sa priam vpíja do tvárí jednotlivých ľudí. Práve teraz a práve tu sa chce dotknúť uší a sŕdc všetkých, ktorí majú uši na počúvanie, aby ich povzbudil, očistil a dodal im novú nádej.

Už počas tých chvíľ a doteraz mám srdce vyplnené veľkou vďačnosťou za túto službu pápeža Františka.  Naozaj cítim v srdci veľkú vďačnosť za jeho návštevu na Slovensku, aj za túto krátku návštevu Luníka. Ďakujem Pánu Bohu za všetkých, ktorí ho mohli vidieť, s ktorými sa mohol stretnúť a najmä za tých, ktorí sa aj otvorili slovám jeho posolstva.

Nech by Pán Boh dal milosť, aby aj dodatočne sa otvorilo čím viacero sŕdc tých, ktorí videli pápeža na Slovensku, stretli sa s ním, aby sa jeho posolstvo lásky, odpustenia a novej nádeje dotklo čím viacerých a pomohlo aj k uzmiereniu nášho Slovenska, ktoré tak ako mnohé iné krajiny prežíva ťažkosti – pandémia a mnohé iné problémy – a kde tak veľmi je potrebné aj uzmierenie, aj pochopenie, aj nová nádej.“

Pripravil: Jozef Bartkovjak SJ( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20220119004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]