Vatikán 18. januára (RV) Dnes začíname Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Ako sa už stalo tradíciou, vyvrcholí ekumenickými vešperami na sviatok Obrátenia svätého Pavla, ktoré sa budú sláviť v Bazilike nad hrobom apoštola národov. „Príbeh mudrcov z Východu privádza všetkých kresťanov k počiatkom našej viery,“ hovorí sekretár Pápežskej rady pre jednotu kresťanov, biskup Brian Farrell.
Tohtoročné motto vybrala Rada cirkví Blízkeho východu a znie: „Videli sme jeho hviezdu na východe a prišli sme sa mu pokloniť.“ Pápež František sa tento rok osobne vráti do Baziliky svätého Pavla za hradbami. Minulý rok kvôli zdravotnej indispozícii delegoval na ekumenické nešpory kardinála Kurta Kocha, predsedu Pápežskej rady pre jednotu kresťanov. „Pápežské cesty sú dôležitými míľnikmi na ekumenickej ceste,“ zdôrazňuje biskup Brian Farrell, sekretár Pápežskej rady, a poukazuje na tému ekumenického týždňa. V rozhovore pre vatikánske médiá vyzýva, aby sa táto ekumenická iniciatíva brala vážne.
„Tohtoročná téma je vlastne výzvou pre všetkých kresťanov, aby sa vrátili k svojmu pôvodu. Náš začiatok je v Kristovi. Preto bol vybraný príbeh o mudrcoch z Východu, ktorí sa prišli do Betlehema pokloniť malému Ježišovi. Z ekumenického hľadiska je to veľmi dôležité, pretože jednota kresťanov sa nemôže uskutočniť, ak nemáme rovnakú vieru, rovnaký postoj, rovnaké prijatie dejín spásy, ktoré sa začínajú narodením dieťaťa Ježiša. Preto je tohtoročnou témou Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov výzva zamerať sa na osobu, tajomstvo a konanie Ježiša.“
Sekretár vatikánskeho dikastéria priznal, že pandémia zmarila mnohé ekumenické iniciatívy a sťažila teologický dialóg. Apoštolské cesty pápeža Františka v minulom roku sa však ukázali ako veľmi významné z ekumenického hľadiska: „Keď pápež príde do krajiny a stretne sa s kresťanmi z iných cirkví, prejaví im porozumenie a úctu, je to vždy veľký krok k jednote.
Vytvára nové podmienky, ktoré nám jedného dňa umožnia úplné zmierenie. V minulom roku sme absolvovali cesty do Iraku, Grécka a na Cyprus a navštívili sme Budapešť a Slovensko. Boli to časy budovania intenzívnych vzťahov a priateľstiev s kresťanmi z iných cirkví. Dalo by sa povedať, že sú to míľniky na ceste k cieľu našej ekumenickej cesty,“ zdôrazňuje biskup Brian Farrell.