[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 11. 2023   Meniny má Henrieta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Americkí biskupi vyjadrili znepokojenie nad šírením znesväcovania
P:3, 18. 01. 2022 13:02, ZAH

USA 18. januára (E-kai) Útoky na svätyne a miesta uctievania, ako aj znesväcovanie náboženských umeleckých diel, sa rovnajú útoku na komunitu, ktorá sa v nich modlí, povedal newyorský kardinál Timothy Dolan v súvislosti s Dňom náboženskej slobody, ktorý sa v USA slávi 16. januára. Metropolita New Yorku stojí na čele Katolíckej biskupskej komisie pre náboženskú slobodu.

Podľa amerických biskupov sa v posledných rokoch zvýšil znepokojujúci jav znesväcovania katolíckych kostolov a rozbíjania sôch. Podobné útoky zažívajú aj iné náboženské komunity. Kardinál Dolan zdôrazňuje, že „útok na dom modlitby je určite útokom na konkrétnu komunitu, ktorá sa v ňom zhromažďuje“, a dodáva, že ide aj o útok na ústavné základy Spojených štátov, ktoré zaručujú, že všetci ľudia môžu slobodne praktizovať svoju vieru. „Je to tiež útok na ľudského ducha, ktorý sa snaží poznať pravdu o Bohu a konať v súlade s ňou,“ dodal.

Metropolita New Yorku pripomenul „veľkú tradíciu náboženskej slobody“ v Spojených štátoch, ktorá „umožnila kráse rozkvet" v prospech všetkých. Poznamenal, že sakrálne umenie a architektúra nás všetkých vyzývajú, aby sme mysleli na konečné veci a slúžili všetkým Američanom. „Zároveň nám pripomína, že najplnšie žijeme vtedy, keď svoj život zameriavame na nášho Stvoriteľa a našich blížnych,“ povedal kardinál Dolan. Poukázal na to, že ničenie tohto umenia a iných posvätných vecí „spôsobuje úpadok nášho spoločného života a poškodzuje spoločné dobro“.

Kardinál Dolan povzbudil všetkých katolíkov, aby sa v nedeľu modlili ruženec, aby sa všetky rehoľné komunity zbavili strachu. „V tento Národný deň náboženskej slobody sa rozhodnime podporovať náboženskú slobodu pre všetkých ľudí a uctievať to, čo je posvätné v našom živote i v našom okolí,“ povedal predseda Komisie pre náboženskú slobodu amerického episkopátu. (Zdroj: E-kai)( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20220118019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]