[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 09. 05. 2025   Meniny má Roland      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Z baziliky vo Francúzsku ukradli relikviu svätého Jána Pavla II.
P:3, 18. 01. 2022 12:53, ZAH

Francúzsko 18. januára (E-kai) Počas víkendu 8. a 9. januára bola z Baziliky Najsvätejšieho Srdca Ježišovho vo francúzskom Paray-le-Monial ukradnutá relikvia svätého Jána Pavla II., ktorá sa nachádzala v kaplnke svätého Blažeja. Vyšetrovanie prípadu pokračuje.

„Bol to kus látky s krvou Jána Pavla II. zachovaný z útoku z 13. mája 1981, ktorý nám v roku 2016 ponúkol krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz,“ vysvetlil páter Lagrange, farár tejto farnosti, ktorú preslávilo zjavenie Pána Ježiša svätej Margite Márii Alacoque koncom 17. storočia. „Som pobúrený a hlboko zarmútený, rovnako ako všetci farníci a ľudia spojení so svätyňou,“ povedal farár.

Relikviu naposledy videli v piatok večer. Až v nedeľu popoludní si jeden z veriacich uvedomil, že chýba. „Zlodeji sa správali dosť malicherne, nič neukradli, len prešli cez bariéru a zdvihli sklenenú guľu, aby vzali relikviár, hoci bol zapečatený,“ vysvetlil páter Lagrange.

„Okrem toho si farník, keď videl prázdnu sklenenú guľu v kaplnke, najprv myslel, že som relikviu odniesol sám, a čakal, kým sa v pondelok vrátim z dovolenky, aby sa ma opýtal, čo som s ňou urobil," rozpráva kňaz. A potom si k svojmu úžasu uvedomil, že relikvia bola ukradnutá. „Okamžite som informoval žandárstvo, ktoré sa v stredu 12. januára vybralo na miesto a získalo guľku s odtlačkami prstov, aby ju odovzdalo do laboratória v Mâcone. Analýzy stále prebiehajú,“ vysvetlil.

Najväčšie obavy farského spoločenstva vyvoláva skutočnosť, že nie je známe, čo zlodeji s relikviou urobili. „Bola v mosadznom relikviári bez väčšej hodnoty, takže to, čo bolo skutočne cenné, bola samotná relikvia. Páchatelia krádeže ju môžu predať do zahraničia, ale predovšetkým sa obávame, že by mohla byť použitá na okultné alebo dokonca satanistické praktiky,“ hovorí farár z Paray-le-Monial. Našťastie, ďalšia relikvia svätého Jána Pavla II., ktorá patrila k svätyni a bola uložená v oveľa cennejšom relikviári, bola prevezená na bezpečné miesto.

Páter Lagrange sa nemohol nepozastaviť nad záhadnou zhodou s inými krádežami kalichov a hostií, ktoré sa odohrali v iných kostoloch v ten istý víkend. Sú tieto činy prepojené? V Paray-le-Monial bola podaná sťažnosť, ako aj inde, a prebiehajúce vyšetrovanie možno poskytne cenné odpovede o páchateľoch a ich totožnosti.

(Zdroj: E-kai)



( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20220118018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]