[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 05. 03. 2024   Meniny má Fridrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ACN pozýva podporiť "vojakov viery", ktorí udržujú vieru v Nigérii
P:3, 18. 01. 2022 12:05, DOM

Bratislava 18. januára (TK KBS) Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi pozýva podporiť katechétov v Nigérii. O podporu požiadal miestny biskup Oliver Doeme Dashe. Cieľom je zabezpečiť katechétom potraviny, ako aj malé hospodárstva ako možnosť malého zárobku, aby mohli uživiť svoje rodiny.

Rozpočet na podporu 23 katechétov v rámci projektu obsahuje pomoc pri pestovaní plodín - 11 900 € (z toho 2 500 € na prenájom poľnohospodárskej pôdy a 9 400 € na nákup osiva a prípravkov na zlepšenie pôdy) a potravinovú pomoc - 15 600 € (kukurica, fazuľa, ryža, proso a kuchynský olej). Ak majú katechéti pokračovať v pastoračnej činnosti a zároveň uživiť svoje rodiny, potrebujú čo najskôr začať s činnosťou, ktorá im prinesie aspoň skromný príjem. Nadácia ACN sa rozhodla podporiť tento projekt s dôverou, že nájde dobrodincov, ktorí spoločne s nami pomôžu vysídleným veriacim v Nigérii. 

Severovýchod Nigérie je najčastejším terčom útokov teroristov z Boko Haram. Až 1,8 milióna ľudí je kvôli tomu vnútorne vysídlených - a to kresťanov i moslimov. Rozprestiera sa tu aj najväčšia diecéza v krajine - Maiduguri. Tvorí ju 44 farností, vrátane farnosti sv. Pavla v meste Pulka. Vďaka blízkosti k hraniciam s Kamerunom je Pulka je dôležitým záchytným bodom pre vysídlencov. Pred bojmi utiekli do Kamerunu, po upokojení situácie sa vracajú do Nigérie. Ich pôvodné domovy však už nejestvujú. Teroristi ich zrovnali so zemou. Preto teraz žijú v provizórnych stanoch v utečeneckých táboroch v Pulke.

Väčšina katolíkov je zhromaždených v tábore nazvanom Alfa. Odhadom sa v ňom nachádza okolo 14 000 ľudí, z toho 9 000 detí. V súčasnosti je jediným kňazom v Pulke otec Christopher. Nemá dokonca ani pomoc rehoľných sestier. Po roku 2014 všetky kongregácie, ktoré tam dovtedy pôsobili, ušli pred prenasledovaním. Väčšinu pastoračnej práce teda odvádzajú 23 katechéti: 18 z nich pôsobia v Pulke a 5 zase v Kamerune. V Kamerune sa totiž ešte stále nachádza okolo 2 000 nigérijských utečencov. Katechéti sú podľa slov otca Christophera „vojakmi viery, ktorí udržujú vieru ľudí pri živote“. Vraví: „Môžem sa na nich vo všetkom spoľahnúť.“ Živobytie katechétov s rodinami závisí výlučne od diecézy, čo jej vedenie stavia do neľahkej situácie. Pre biskupa je nemožné postarať sa o ich potreby. 

Prosím vás zvážiť pravidelný príspevok pre našich bratov a sestry v núdzi. Spoločnými silami budeme pomáhať rodinám katechétov so zabezpečením živobytia - katechéti sa budú môcť venovať pastorácii medzi najchudobnejšími bez starostí o neistý príjem. Veď toľkí čakajú na ich nezištnú službu,“ vraví Miroslav Dzurech z ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.  Ako zhrnul biskup z Maiduguri, Mons. Doeme Dashe: „Našou úlohou je pomôcť utečencom uzdraviť sa a znovu sa zaradiť do spoločnosti.“ Duchovná služba kňaza a katechétov tu hrá nezastupiteľnú úlohu. (Zdroj: ACN)( TK KBS, acn, ml; pz ) 20220118014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]