[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 01. 12. 2023   Meniny má Edmund      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda KBS: Zapojme sa do Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov
P:3, 18. 01. 2022 09:05, DOM

Bratislava 17. januára (TK KBS) „Prispejme svojimi modlitbami, slovami i skutkami k jednote. A pozvime k tomu aj ďalších vo svojom okolí. Aby všetci kresťania boli svetlom, ktoré ukazuje cestu k Bohu a aby sme svojím rozdelením toto svetlo neoslabovali. Práve naopak: nech sa vďaka tomuto svetlu Kristus znovu zjaví ľuďom nášho sveta, a nech naše svedectvo vedie k tomu, aby sme sa stávali bratmi a sestrami, deťmi jedného Otca," vyzval pri príležitosti Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský. „Všetkých srdečne pozývam, aby sa zapojili do tohtoročného týždňa modlitieb za jednotu," napísal arcibiskup TK KBS. Predseda KBS sa 23. januára 2022 zúčastní na ekumenickej bohoslužbe v Evanjelickom Novom kostole na Legionárskej ulici v Bratislave. Bohoslužbu bude v priamom prenose vysielať RTVS.

Tradičný termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je na severnej pologuli od 18. do 25. januára. Tieto dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami sv. Petra (Katedra) a sv. Pavla (Obrátenie), čo im dodalo symbolický význam. Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov zverila tento rok úlohu vybrať tému a pripraviť koncept materiálov Rade cirkví Blízkeho východu, ktorá má sídlo v Bejrúte v Libanone. Pôvodne túto Radu tvorili tri cirkevné rodiny: evanjelici, orientálni pravoslávni a východní (byzantskí) pravoslávni. V roku 1990 sa pridala aj katolícka rodina východných cirkví. Ako tému na rok 2022 Rada zvolila „Videli sme na východe jeho hviezdu a prišli sme sa mu pokloniť" (Mt 2,2). 

Tému hviezdy členovia Rady vybrali aj preto, že hlavnou slávnosťou spojenou s narodením Krista je pre mnohých východných kresťanov Epifánia – Zjavenie, keď sa Božia spása zjavila národom v Betleheme a pri Jordáne. Toto sústredenie sa na teofániu je v istom zmysle pokladom, ktorý kresťania Blízkeho východu môžu ponúknuť svojim bratom a sestrám na celom svete, zdôvodnili svoj výber. „Aj keď sme od kresťanov v Libanone fyzicky vzdialení, radi príjmame ich pozvanie k modlitbe za jednotu. Ďakujeme im za ich svedectvo: nech nám je inšpiráciou aj pre náš duchovný život," dodal predseda KBS. 

Kresťania z Blízkeho východu pripravili materiály pre Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov vo vedomí, že svet zdieľa mnohé utrpenia a ťažkosti, ktoré aj oni zakúšajú, a túži po svetle, ktoré by ho viedlo na ceste k Spasiteľovi, ktorý má moc zvíťaziť nad tmou. Svetová pandémia COVID-19, následná ekonomická kríza, zlyhávanie politických, ekonomických a sociálnych štruktúr, ktoré majú chrániť najslabších a najzraniteľnejších, zdôraznili globálnu potrebu svetla, ktoré by svietilo v tme, uvádzajú materiály k Týždňu modlitieb. Kompletné ich možno nájsť v slovenskom preklade na stránke KBS( TK KBS, ml; ml ) 20220118013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]