[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sté výročie provincie s vincentkami v Nitre oslávil aj pomocný biskup Beňo
P:3, 17. 01. 2022 13:51, DOM

Nitra 17. januára (TK KBS) Sté výročie Slovenskej provincie dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul si 14. januára 2022 rehoľné sestry vincentky pripomenuli aj vo svojom provinciálnom dome v Nitre. Oslávili ho spoločnou modlitbou svätého ruženca, osobnými modlitbami i adoráciou, aby tak poďakovali za všetky udelené milosti a dobrodenia, ktorým sa im počas celého obdobia dostalo.

Oslavy storočnice vyvrcholili slávnostnou svätou omšou, ktorú v kaplnke provinciálneho domu v Nitre na Šindolke celebroval nitriansky pomocný biskup Mons. Peter Beňo spolu s provinciálnym direktorom P. Jozefom Mrocekom, bývalým provinciálnym direktorom P. Jozefom Garajom a duchovným správcom miestnej kaplnky Jánom Bulkom.

Mons. Beňo sa vo svojom príhovore venoval pôsobeniu sestier vincentiek na Slovensku, a vyjadril  vďaku za ich službu Kristovi v chudobných a núdznych. Povzbudil prítomné sestry k odvážnemu nasadeniu sa v službe blížnym aj v dnešnej dobe, a poprial im hojnosť Božieho požehnania do ďalších dní a rokov.

Pred záverečným požehnaním provinciálny direktor P. Jozef Mrocek prečítal Dekrét Apoštolskej penitenciárie z Ríma, ktorá na základe právomocí udelila  dcéram kresťanskej lásky plnomocné odpustky na tento rok, najmä v 14. deň v každom mesiaci, ktoré možno získať za obvyklých podmienok.

Odpustky sa vzťahujú  aj na  všetkých veriacich, ktorí navštívia kaplnky dcér kresťanskej lásky, s možnosťou obetovať ich aj za duše v očistci.

Po liturgickej slávnosti sa sestry s biskupom Beňom a svojimi duchovnými stretli na malom agapé. Vincentky vyjadrili svoju víziu do budúcnosti slovami: „S odvahou lásky a v duchu hesla nášho nedávneho  generálneho zhromaždenia v Paríži – „Effeta“ – chceme s Božím požehnaním vykročiť aj do nastávajúcich dní v ústrety všetkým, ktorí to práve potrebujú, no zvlášť k tým najzraniteľnejším“.

Spoločnosť, ktorú založili svätý Vincent de Paul a svätá Lujza de Marillac v 17. storočí vo Francúzsku, je v Cirkvi známa pod názvom Spoločnosť dcér kresťanskej lásky svätého Vincenta de Paul, služobníc chudobných a podľa kánonického práva je Cirkvou uznaná ako spoločnosť apoštolského života.

Sestry pôsobia v školách, venujú sa deťom a mládeži, sú v službe starým a chorým ľuďom v hospicoch, v zariadeniach sociálnych služieb, v domácej opatrovateľskej službe, v službe ľuďom bez domova, starým a chorým kňazom, starým a chorým spolusestrám, vo farnostiach, v kňazskom seminári,… a „v škole Božieho Syna sa učia, že niet takej biedy, ktorá by im bola cudzia“ (Konštitúcie DKL).

Dcéry kresťanskej lásky s úctou slávia mariánske sviatky, denne sa modlia ruženec, venujú sa mariánskym združeniam (Združenie mariánskej mládeže, Združenie zázračnej medaily). Sídlo slovenskej provincie je v Nitre. Je zároveň i miestom formácie pre sestry i pre laikov. Konajú sa tu duchovné cvičenia a iné akcie.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20220117019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]