[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V týždni modlitieb za jednotu kresťanov pozývajú do Bratislavy i Košíc
P:3, 17. 01. 2022 10:05, DOM

Bratislava 17. januára (TK KBS) Katolícka cirkev spolu s mnohými kresťanskými cirkvami a spoločenstvami na celom svete začne v utorok v utorok 18. januára Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý každoročne vrcholí 25. januára, sviatkom obrátenia sv. apoštola Pavla. Táto silná tradícia modlitieb za jednotu kresťanov v rámci ekumenického spoločenstva má svoje počiatky za pontifikátu blahoslaveného pápeža Pavla VI. 4. decembra 1965, keď krátko pred uzavretím Druhého vatikánskeho koncilu, pozval ekumenických pozorovateľov na slávenie liturgie v Bazilike svätého Pavla za hradbami, aby sa im poďakoval za ich účasť na koncile.

Tradičný termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je na severnej pologuli od 18. do 25. januára. Tieto dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami sv. Petra (Katedra) a sv. Pavla (Obrátenie), čo im dodalo symbolický význam. Na južnej pologuli sú v januári prázdniny, takže cirkvi organizujú Týždeň modlitieb v inom termíne, napríklad v období sviatkov Zoslania Ducha Svätého (ako to navrhlo Hnutie pre vieru a poriadok v roku 1926), ktoré tiež symbolizujú jednotu Cirkvi.

Tohtoročná téma odkazuje na skúsenosť mudrcov z Matúšovho evanjelia a vybrala ju Rada cirkví Blízkeho východu, ktorá má sídlo v Bejrúte v Libanone: „Videli sme na východe jeho hviezdu a prišli sme sa mu pokloniť“ (Mt 2,2). Počas ekumenického týždňa všetky cirkevné komunity môžu využiť materiály dostupné v rôznych jazykoch. Spoločne ich pripravili a publikovali Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví. Slovenský preklad zabezpečila Ekumenická rada cirkví. 

Pozvánka na celoslovenskú ekumenickú bohoslužbu

Bratislava, ekumenicka, bohosluzba, plagat

Celoslovenská ekumenická bohoslužba bude v nedeľu 23. januára 2022 o 10:00 v Evanjelickom Novom kostole na Legionárskej ulici v Bratislave. Naživo ju prinesie RTVS. Zúčastnia sa na nej čelní predstavitelia kresťanských cirkví, ktoré sú združené v Ekumenickej rade cirkví na Slovensku. Pozvaní sú aj predstavitelia verejného života.

Na bohoslužbe sa zúčastnia aj členovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Chýbať nebude bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský a trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. Svojich zástupcov bude mať na bohoslužbe Evanjelická cirkev a. v., Pravoslávna cirkev, Reformovaná kresťanská cirkev, Cirkev bratská, Bratská jednota baptistov, Cirkev československá husitská a ďalšie cirkvi. Kázať bude biskup Jan Hradil z Cirkvi československej husitskej. Prítomný bude aj generálny duchovný Ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ SR Viktor Sabo.

Pozvánka na 28. ročník Ekumenickej bohoslužby slova v Košiciach

Kosice, bohosluzba, ekumenicka

V Košiciach budú sláviť 28. ročník Ekumenickej bohoslužby slova pri príležitosti Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov v pondelok 24. januára 2022 o 18:00 v Kresťanskom centre Apoštolskej cirkvi na Bratislavskej ulici v Košiciach. Hlavným kazateľom bude biskup Apoštolskej cirkvi na Slovensku Ján Liba. V nadväznosti na aktuálnu epidemiologickú situáciu a z dôvodu dodržania aktuálnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva bude ekumenická bohoslužba vysielaná na YouTube kanáli Ekuména Košice a YouTube kanáli Apoštolská cirkev Košice.

Na bohoslužbe sa zúčastnia zástupcovia Ekumenického spoločenstva cirkví a náboženských spoločností na území mesta Košice (ES), ktoré tvoria: Apoštolská cirkev, Bratská jednota baptistov, Cirkev bratská, Československá cirkev husitská, Evanjelická cirkev a. v., Gréckokatolícka cirkev, Reformovaná kresťanská cirkev, Rímskokatolícka cirkev a Teologická fakulta Katolíckej univerzity. Špecifikom tohto spoločenstva je Židovská náboženská obec, ktorá sa od vzniku ES zúčastňovala na jeho aktivitách. ES vzniklo v roku 1994 a od roku 2000 má samostatnú právnu subjektivitu, informovala tajomníčka ES Košice Dáša Fedorková.

Ponuka ďalších aktivít v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov

Kosice, Nedela Bozieho Slova, plagat

V košickom Dóme sv. Alžbety chystajú Slávenie nedele Božieho Slova. Uskutoční sa v Týždni modlitieb za jednotu kresťanov. V nedeľu 23. januára 2022 bude spojené s intronizáciou Biblie, biblickými katechézami a príhovormi v rámci svätých omší a predstavením biblických artefaktov z výnimočnej zbierky kazateľa Bratskej jednoty baptistov Michala Lapčáka (Viac informácií).

Tyzden, ekumena, ECAV

Ekumenický výbor ECAV pozýva k online modlitebným stretnutiam od 18. - 25. januára 2022 každý večer o 19:00 prostredníctvom ZOOMu, ktorý je otvorený všetkým bez rozdielu. Každý večer bude modlitbami sprevádzať iný ekumenický hosť. Program online stretnutia bude trvať 45 - 50 minút. (Link na pripojenie, Meeting ID: 997 890 9339, Heslo: 1975). 

-
Aktualizované( TK KBS, dfe, tk, ml; pz ) 20220117012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]