[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 06. 2022   Meniny má Peter a Pavol; Petra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež generálnej kapitule teatínov: Reforma je dôsledne žiť Božie slovo
P:3, 16. 01. 2022 09:55, ZAHFoto: SpC-Vatican


Vatikán 16. januára (RV) Reforma sa začína vždy od nás samých, treba hlbšie a dôslednejšie praktizovať Božie slovo v našom živote. O tom hovoril pápež František s účastníkmi generálnej kapituly rehoľnej spoločnosti kňazov teatínov, nazývaných aj kajetáni. Na audiencii ich prijal v sobotu 15. januára.

Rehoľu teatínov založil v roku 1524 sv. Kajetán z Thiene (1480-1547) spolu s Gian Pietrom Carafom, neskorším pápežom Pavlom IV. Vstupom do tohto apoštolského kňazského bratstva si jeho členovia volili úplnú chudobu a službu náboženského vzdelávania duchovenstva i ľudu.

Pápež František kňazov upriamil na ostražitosť pred svetáctvom, ako aj na úsilie byť si vzájomnou oporou v postoji starostlivosti jeden o druhého, čo je opakom ohovárania a klebetenia. Do tretice Svätý Otec hovoril o potrebe chrániť sa upadnutia do strnulosti.

V príhovore venoval veľký priestor sv. Kajetánovi, ktorý je dobre známy aj v jeho rodnom Buenos Aires. Ako „patróna chleba a práce“ si ho tam Cirkev liturgicky ctí 7. augusta. Sv. Kajetán však evanjelizoval predovšetkým Rím, Benátky i Neapol, a to najmä prostredníctvom svedectva života a diel milosrdenstva, praktizujúc veľký „protokol“, ktorý nám Ježiš zanechal v podobenstve o poslednom súde v Evanjeliu podľa Matúša (25,31-46).  

„Duch Svätý reformuje Cirkev prostredníctvom Božieho slova a svätých, ktorí ho vo svojom živote uvádzajú do praxe“, zdôraznil Svätý Otec a poukázal aj na hlbšie osobné obrátenie sv. Kajetána:

„Ide o prechod od života, ktorý je už dobrý a uznávaný, k svätému životu, plnému toho „viac“, ktoré pochádza od Ducha Svätého. Tento kvalitatívny skok je to, čo dáva rásť nielen osobnému životu daného muža či ženy, ale aj životu Cirkvi. To je to, čo ju v istom zmysle „reformuje“, keď ju očisťuje a dáva vyniknúť jej evanjeliovej kráse.“( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220116003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním