[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 11. 2023   Meniny má Ondrej, Andrej      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Ravasi: Pápež je dobrým znalcom (nielen) klasickej hudby
P:3, 14. 01. 2022 14:30, ZAH

Rím 14. januára (TK KBS) Predsedu Pápežskej rady pre kultúru, kardinála Ravasiho, určite neprekvapila nedávna pápežova návšteva v rímskom obchode s gramofónovými platňami. Ako prezradil talianskej tlači, pápež mu totiž posiela nahrávky klasickej aj inej hudby s osobnými poznámkami. Vatikánsky „minister kultúry“ by tieto pápežove hodnotenia rád zverejnil a Františkovu zbierku sprístupnil verejnosti.

„Posledná gramofónová platňa, ktorú mi pápež odovzdal, pochádzala z jeho osobnej zbierky. Ide o najväčšie hity šansoniérky Edith Piaf s lístkom, na ktorom František oceňuje jej sugestívne podanie, evokáciu parížskeho sveta a ľudský náboj jej hlasu,“ hovorí kardinál Ravasi v talianskom denníku Corriere della Sera (13.1.2022). Predseda Pápežskej rady pre kultúru zriadil v jednej miestnosti svojho úradu Františkovu zbierku, v ktorej zhromažďuje pápežove pravidelné dary. Jej katalóg teraz vykazuje viac 1 700 kompaktných diskov a 19 gramofónových platní, ako hudobných nosičov, ktoré niekto pápežovi daroval (naposledy napríklad historické nahrávky Pendereckého na platniach), tak obľúbené Františkove nahrávky, ktoré už roky počúva. Medzi ne patrí najmä klasická hudba, ale aj iné žánre – napríklad spirituály naspievané Elvisom Presleyom.

Na počiatku obsiahlej zbierky bol pred tromi rokmi pápežov osobný dar niekoľkých cédečiek venovaných kardiálovi Ravasimu, po ktorom nasledovali krabice platní a ďalších hudobných nosičov. Nájdeme medzi nimi súborné nahrávky z buenosaireského divadla Colón, ktoré zahŕňajú nielen opery Verdiho a iných talianskych skladateľov, ale aj množstvo platní s argentínskym tangom. Nechýba súborné Mozartovo dielo, ktoré na dvoch stovkách CD vydala firma Deutsche Grammophon, ďalej takmer celý Beethoven, podstatná časť Bachovho diela, popisuje kardinál Ravasi, ktorý považuje za mimoriadne kompetentný aj pápežov výklad na priložených lístkoch:

„Je zrejmé, že počúva hudbu pozorne, nepúšťa si ju ako hudobnú kulisu. Označuje rôznych interpretov. Tieto ručne písané pápežove poznámky by kardinál Ravasi rád pripravil na vydanie, zatiaľ čo Františkovu zbierku, vypovedajúcu o Bergogliovej osobnosti a kultúre, zamýšľa sprístupniť odbornej verejnosti, najmä bádateľom v oblasti hudby vo vzťahu k pápežom. Keďže tento rok kardinál Ravasi zakončí svoj mandát na čele Pápežskej rady pre kultúru, pravdepodobne tento zámer uskutoční jeho nástupca,“ uzatvára taliansky kardinál v Corriere della Sera.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20220114026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]