[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 11. 12. 2023   Meniny má Hilda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšli nové Katolícke noviny, približujú tému týždňa – ekumenizmus
P:3, 13. 01. 2022 07:30, DOM

Bratislava 13. januára (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny (2/2022). Informujú o udalostiach zo slávnosti Zjavenia Pána a na materiáloch z Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov približujú hlavnú tému týždňa – ekumenizmus. Rozprávajú sa s dekanom z Banskobystrickej diecézy Gabrielom Brendzom o pomoci sociálne slabším, ktorá rozdelených kresťanov zjednocuje. Pred svetom a neveriacimi ľuďmi vydávajú svedectvo o evanjeliu.

Nazerajú za múry nemocníc, kde duchovnú službu ľudia vítajú bez rozdielu konfesie. Tam sa vytráca rozdielnosť vierovyznaní a do popredia vystupuje slúžiaca láska podľa vzoru Ježiša Krista. Približujú aj  príbeh Gabriely Némethovej, ktorá vyrastala v ekumenickej rodine, a hoci bol otec evanjelik a mama katolíčka, obaja mali vždy rešpekt a úctu k obom cirkvám.

Pozývajú rozjímať nad darom manželského zväzku. Už Adam a Eva prežívali radosť jeden z druhého v nevinnosti srdca, v dokonalej harmónii s Bohom, medzi sebou a s prírodou.

Odpovedajú na otázku, ako sa modliť za jednotu kresťanov a za priateľov, ktorí stoja za svojou konfesijnou pravdou. „Prosíme všetci o jedného rovnakého Ducha, ktorý zjednocuje. Duch sám je zárukou a dôvodom jednoty,“ načrtáva v odpovedi kňaz Michal Vivoda.

Predstavujú bývalého šéfredaktora Katolíckych novín Juraja Chovana-Reháka, ktorý stál na čele týždenníka v 90. rokoch. Literárny historik a vedec, múzejník, kulturológ, biblista, prekladateľ či náboženský aktivista by sa bol začiatkom januára dožil 91 rokov.

Sprístupňujú aktuálnu výstavu textilnej výtvarníčky Evy Cisárovej-Minárikovej v Galérii 19. Textilná pamäť nie je len o histórii príbehov použitého textilu, ale aj o spomienkach na minulosť žien – tkáčok, šičiek či výšivkárok. Ponúkajú svedectvo neochvejnej viery mladých manželov Kellyovcov. Napriek trpkej skúsenosti im po strate dieťaťa bola zdrojom útechy práve viera.

Prinášajú zaujímavý príbeh o láske a svetle odvážnej Holanďanky Corrie ten Boomovej. Hoci prežila pohnutý život, všetkým ohlasovala, že Ježiš Kristus je živý.

TK KBS informovala Anna Stankayová( TK KBS, as, ml; pz ) 20220113019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]