[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec zablahoželal krakovskej teologickej fakulte k 625. jubileu
P:3, 11. 01. 2022 14:13, ZAH

Vatikán 11. januára (RV) Teologická fakulta Pápežskej univerzity Jána Pavla II. v Krakove si dnes slávnostne pripomenula 625 rokov od založenia svojej historickej línie. Pápež František pri tejto príležitosti zaslal celej akademickej obci univerzity svoje blahoprianie s povzbudením čítať znamenia čias a vydávať svedectvo života viery.

Dňa 11. januára 1397 pápež Bonifác IX. na žiadosť kráľovnej Hedvigy a jej manžela Ladislava založil bulou Eximiae devotionis affectus Teologickú fakultu vtedajšej Krakovskej akadémie, neskôr Jagelovskej univerzity. Jej pokračovateľkou je súčasná Teologická fakulta Pápežskej univerzity Jána Pavla II.

posolstve k 625. jubileu, adresovanom veľkému kancelárovi pápežskej univerzity, krakovskému arcibiskupovi Markovi Jędraszewskému, Svätý Otec píše:

„Spolu s vami ďakujem Bohu za túto viac ako šesťstoročnú tradíciu so všetkým jej vedeckým a vzdelávacím prínosom, ako aj za jej osobitnú duchovnosť, vytvorenú jej svätými zakladateľmi, profesormi a študentmi.

História, na ktorej budujete súčasnosť, je pozoruhodná a dôležitá, ale zároveň zaväzujúca. Dnešná doba od nás všetkých vyžaduje, aby sme nezabúdali na tradície, ale zároveň sa s nádejou pozerali do budúcnosti a vytvárali ju.“

Motto Pápežskej univerzity Jána Pavla II. v Krakove, „Choďte a učte“ (Mt 28,19) nazýva pápež František „devízou“ a zdôrazňuje jej význam pre plnenie poslania Cirkvi:

„Sv. Ján Pavol II. zdôraznil potrebu takejto „služby myslenia“, prostredníctvom ktorej sa univerzitné prostredie zapája do poslania Cirkvi šíriť Kristovo posolstvo vo svete. Preto verní stáročnej tradícii čítajte znamenia doby a odvážne prijímajte nové výzvy, aby ste účinne prinášali pravdu evanjelia súčasnému človeku a svetu.

Nech je vaša univerzita miestom formácie nových generácií kresťanov, a to nielen prostredníctvom vedeckého štúdia a bádania po pravde, ale aj prostredníctvom sociálneho svedectva žitej viery.“

 ( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220111021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]