[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 29. 06. 2022   Meniny má Peter a Pavol; Petra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Z Katedrály sv. Emeráma si veriaci odniesli vodu, kriedu a tymián
P:3, 08. 01. 2022 09:05, DOM



Foto: Archiv biskupstvo Nitra


Nitra 8. januára (TK KBS) Na sviatok Zjavenia Pána 6. januára 2022 celebroval v katedrále – bazilike sv. Emeráma v Nitre slávnostnú pontifikálnu svätú omšu nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Pri tejto príležitosti v úvode slávnosti požehnal biskup Judák trojkráľovú vodu, kriedu a tymián.

Na rozdiel od minulosti, kedy kňazi chodievali v období po Zjavení Pána na trojkráľovú koledu a požehnávali veriacim príbytky, v tomto roku, podobne ako minulý rok sa táto aktivita pre protipandemické opatrenia nemohla uskutočniť. Duchovná správa katedrály však zabezpečila pre veriacich stovky fľaštičiek s požehnanou vodou, a balíček s požehnanou kriedou a zrnkami tymiánu, ktoré si s textom pre domácu liturgiu mohli veriaci po skončení slávnosti vziať so sebou domov, a sami si tak v tomto roku mohli, a žiaľ aj museli požehnať svoje príbytky.

A práve o zmysle a význame udalosti Zjavenia Pána v Betleheme pre dejiny spásy či zmysle a význame darov ako ich vníma dnešný človek, uvažoval biskup Judák vo svojej homílii. Upriamil pozornosť veriacich na význam Božích darov pre človeka v podobe Ježiša Krista, ľudského života a Božieho požehnania, ako toho najdôležitejšieho vianočného daru.

Ako povedal: „Majme čas pre Boha, po celý rok, prichádzajme k Nemu mnohorakou formou, najmä účasťou na Eucharistii v nedeľu, prijímaním jeho Tela a Krvi, jeho milosti, nielen vo sviatočné dni, lebo on je tu veľkým darom pre nás po celý rok, po celý život. Na slame v Betleheme kľačali chudobní pastieri i bohatí králi. Spoločne si kľakla pokora a komplikovanosť, jednoduchosť a vzdelanosť, lebo novonarodený Ježiš je Bohom všetkých. Volá k sebe všetkých nás bez rozdielu, aby sme mu dali svoju ľudskú biedu a slabosť, a aby nám On podal svoju pomocnú ruku.  Odnesme si teda tento vianočný dar i do všedných dní, aby sme aj z tohtoročných Vianoc odišli obdarovaní tým najväčším darom – Božou láskou,“ uzavrel príhovor biskup Judák.

Počas tejto liturgickej slávnosti boli oznámené aj dátumy slávenia Veľkej Noci a liturgických období a sviatkov celého roka. Veľká noc tak v roku 2022 vyvrcholí v nedeľu 17. apríla.  Podobne oslávili sviatok Zjavenia Pána vo všetkých farských chrámoch Nitrianskej diecézy a veriaci si aj tam mohli sami požehnať svoje príbytky.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký



( TK KBS, tu, ml; pz ) 20220108004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním