[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 07. 12. 2023   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež podnikateľom: Ako žiť evanjelium v konkurenčnom profesionálnom svete
P:3, 07. 01. 2022 17:48, ZAH

Vatikán 7. januára (RV) V piatok 7. januára sa pápež František stretol s delegáciou podnikateľov z Francúzska, ktorí sú v Ríme na púti zameranej na tému „spoločné dobro“. Vyzdvihol ich úsilie byť vo svojej profesii v službe všetkých, a nie iba súkromných alebo skupinových záujmov.

Pri stretnutí v Klementínskej sále Apoštolského paláca hovoril Svätý Otec o náročnej výzve uplatňovať evanjelium v profesii, ktorá ich stavia doprostred mnohých napätí, kde je ohrozená sociálna spravodlivosť a láska. Osobitne sa sústredil na dva druhy napätia: medzi ideálom a skutočnosťou a medzi autoritou a službou. V tejto súvislosti poukázal na evanjeliový postoj Panny Márie, ktorá vedela správne zareagovať aj v situácii šokujúcej a radikálne meniacej všetky ľudské plány a predstavy.

Skupinu okolo 80 podnikateľov a manažérov sprevádzal biskup diecézy Fréjus-Toulon Mons. Dominique Rey. Pápež František im po úvodnom privítaní adresoval tieto slová:    

„Považujem za veľmi krásne a odvážne, že v dnešnom svete, ktorý je často poznačený individualizmom, ľahostajnosťou a dokonca marginalizáciou najzraniteľnejších ľudí, niektorým podnikateľom a manažérom leží na srdci služba všetkým, a nie len súkromným záujmom alebo úzkym kruhom. Nepochybujem o tom, že to pre vás predstavuje výzvu. Preto by som sa s vami rád podelil o niekoľko poučení z evanjelia, ktoré vám pomôžu plniť vašu úlohu lídrov podľa Božieho srdca. Vezmem si dve dvojice pojmov, ktoré sa zdajú byť vždy v napätí, ale ktoré kresťan s pomocou milosti môže vo svojom živote zjednotiť: ideál a skutočnosť; autorita a služba.

Ideál a skutočnosť. Pred niekoľkými dňami som spomínal tú „kolíziu“, ten šok, ktorý často zažíva každý kresťan, medzi ideálom, o ktorom sníva, a skutočnosťou, s ktorou sa stretáva. Urobil som tak s odkazom na Pannu Máriu pred betlehemskými jasľami, na tú, ktorá je nútená porodiť Božieho Syna v chudobe maštale (porov. Homília 1. januára 2022): «Prajeme si, aby všetko išlo dobre, no potom ako blesk z jasného neba príde nejaký neočakávaný problém. Vzniká bolestivý stret medzi očakávaniami a skutočnosťou» (tamtiež).

Hľadanie spoločného dobra je pre vás dôvodom obáv, ideálom v kontexte vašich profesionálnych povinností. Spoločné dobro je teda určite rozhodujúcim prvkom pri vašom rozlišovaní a vašich rozhodnutiach ako manažérov, ale musí sa vyrovnať s povinnými záležitosťami uloženými súčasnými ekonomickými a finančnými systémami, ktoré sa často zahrávajú s evanjeliovými zásadami sociálnej spravodlivosti a dobročinnej lásky. A viem si predstaviť, že niekedy vás vaša úloha ťaží, že sa vaše svedomie dostáva do konfliktu, keď sa ideál spravodlivosti a spoločného dobra, o ktorý sa podľa vašich predstáv usilujete, nemohol naplniť, a že krutá realita sa vám predstavuje ako pochybenie, neúspech, výčitky, šok.

Je dôležité, aby ste to dokázali prekonávať a prežívať to vo viere, aby ste mohli vytrvať a nestratili odvahu. Tvárou v tvár „škandálu jasieľ“ sa Mária nezmalomyseľnela, nebúrila sa, ale reagovala uchovávaním si a meditovaním vo svojom srdci, čím preukázala dospelú vieru, ktorá sa v skúške posilňuje. Uchovávať si znamená prijať - napriek temnote a v pokore - veci, ktoré sú ťažké, ktoré sme nechceli, ktorým sme nemohli zabrániť; nesnažiť sa kamuflovať alebo „umelo nalíčiť“ život, unikať pred vlastnou zodpovednosťou. A meditovať znamená v modlitbe prepájať dobré a zlé veci, ktoré tvoria život, lepšie pochopiť ich vzájomné prelínanie a zmysel v Božej perspektíve (porov. tamtiež).

Druhá dvojica pojmov: autorita a služba. Keď apoštoli diskutujú o tom, kto z nich je najväčší, Ježiš zasiahne: «Kto chce byť prvý, nech je posledný zo všetkých a služobník všetkých.» (Mk 9,35). Poslanie kresťanského manažéra sa v mnohom podobá poslaniu pastiera, ktorého vzorom je Ježiš a ktorý vie ísť pred stádom, aby ukázal cestu, vie zostať uprostred stáda, aby videl, čo sa tam deje, a vie byť tiež vzadu, aby sa uistil, že nikto nestratí kontakt. Často som vyzýval kňazov a biskupov, aby „páchli ovcami“, aby sa ponorili do reality tých, ktorí sú im zverení, aby ich spoznali, aby sa s nimi zblížili. Myslím, že táto rada platí aj pre vás! Preto vás povzbudzujem, aby ste boli nablízku tým, ktorí s vami pracujú na všetkých úrovniach: aby ste sa zaujímali o ich životy, aby ste poznali ich ťažkosti, utrpenia, obavy, ale aj ich radosti, plány a nádeje.

Vykonávanie autority ako služby si vyžaduje podelenie sa o ňu. Aj tu je Ježiš naším učiteľom, keď posiela svojich učeníkov na misiu a prideľuje im svoju autoritu (porov. Mt 28,18-20). Vy ste pozvaní, aby ste uplatňovali subsidiaritu, podľa ktorej sa oceňuje «samostatnosť a schopnosť iniciatívy všetkých, najmä tých najmenších. Všetky časti tela sú potrebné a [...] tie časti, ktoré sa môžu zdať slabšie a menej dôležité, sú v skutočnosti najpotrebnejšie» (Gen. audiencia 23. sept. 2020). Takto je kresťanský manažér povolaný pozorne zvažovať miesto, ktoré prisudzuje všetkým ľuďom vo svojej firme, vrátane tých, ktorých povinnosti sa môžu zdať menej dôležité, pretože v Božích očiach je každý dôležitý. Hoci si výkon autority vyžaduje odvážne rozhodnutia, niekedy v prvej osobe, subsidiarita umožňuje, aby každý človek dal zo seba to najlepšie, aby cítil, že participuje, že niesie svoj diel zodpovednosti, a tak prispieva k dobru celku.

Uvedomujem si aké náročné a ťažké môže byť uskutočňovať evanjelium v konkurenčnom profesionálnom svete. Napriek tomu vás pozývam, aby ste svoj pohľad upierali na Ježiša Krista, s vaším životom modlitby a obetovaním každodennej práce. On na kríži zakúsil, čo je milovať až do konca, aby splnil svoje poslanie až do darovania svojho života. Aj vy máte svoje kríže, ktoré musíte niesť. Ale majte dôveru: prisľúbil nám, že nás bude sprevádzať «až do skončenia sveta» (Mt 28,20). Neváhajte vzývať Ducha Svätého, aby viedol vaše rozhodnutia. Cirkev potrebuje vaše svedectvo.

Ďakujem vám a žehnám vás. A, prosím, nezabudnite sa za mňa modliť. Ďakujem!“( TK KBS, RV, mh; rp ) 20220107037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]